PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

? Sekrety rosyjskich carów
Violetta Wiernicka

Czyta : Magdalena Szybińska

[Łódź]: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl [2022]

Walka o tron, władzę, pozycję. Przed kolejnymi władcami Rosji stawały wyzwania, którym należało sprostać, a wbrew pozorom nie było to łatwe. Rodzinne relacje, związki z dworami Europy, carskie rezydencje mają swoje sekrety, a życie potężnej dynastii Romanowów pełne jest tajemnic.

 sekrety rosyjskich carow b iext107024066

Audiobook zawiera ponad trzydzieści historii ? sekretów. Zapraszamy na carskie salony, poznajmy z bliska rodzinne perypetie i sprawy wagi państwowej? (z noty wydawcy)


sekrety polskich kolei b iext105798443 

? Sekrety polskich kolei
Roman Czejarek

Czyta: Konrad Biel

Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl, 2019

?Masz w głowie olej, to idź na kolej? ? mówiono w Polsce w czasach PRL i to właśnie wtedy Polskie Koleje Państwowe przeżywały okres swojego największego rozkwitu, zatrudniając ponad 360 tysięcy ludzi. ?Rytm  kolei pulsem gospodarki? głosiło w tym czasie inne popularne propagandowe hasło. Było w tym dużo racji, bowiem w tym czasie pociągi transportowały towary i ludzi. Wiozły pracowników, młodzież na wakacje i śląski węgiel do nadbałtyckich portów. (?) Kolejowe szkoły przyciągały tłumy chętnych, bo praca w PKP oznaczała stabilizację, prestiż i przywileje m.in. bezpłatne przejazdy, wczasy w wagonach, deputat węglowy, darmowy mundur i olbrzymie zniżki dla całej rodziny. Kolej tamtych czasów to tysiące opowieści i sekretów, które warto poznać.  (z noty wydawcy) 

I jak już jesteśmy w czasach PRL-u to warto zaprezentować dwie biografie:

gierek

? Gierek i jego czerwony dwór. Partia, rodzina, towarzysze
Iwona Kienzler

Czyta: Elżbieta Kijowska

[Warszawa]: w porozumieniu z Wydawnictwem Lira Publishing; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl, [2022]

Jak wyglądało życie prominentów ?złotej dekady? Gierka? Kim był ?Krwawy Maciej?? Jakie rodzinne sekrety skrywa historia życia pierwszego sekretarza? // Nie milkną kontrowersje wokół osoby Edwarda Gierka. Czy był mężem opatrznościowym i budowniczym  ?drugiej Polski?, czy może twórcą atrapy dobrobytu, który wraz ze swoją ekipą pławił się w luksusie i chętnie korzystał z uroków władzy?  O PRL- owskich prominentach plotkowano dużo i chętnie. Niewielu bowiem było w stanie oprzeć się niewątpliwym przywilejom jakie daje władza.

(z noty wydawcy) 


czlowiek ktory wiedzial za duzo dlaczego zgineli jaroszewiczowie b iext104743973

? Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie?
Monika Góra

Czyta: Maciej Jabłoński

Warszawa: Virtualo; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl, copyright 2022

Tym morderstwem żyła cała Polska! // Marzec 2019. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ogłasza, że po niemal trzydziestu latach od zabójstwa premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej ustalono sprawców. Mają nimi być członkowie działającego w latach 90 gangu karateków z Radomia, którzy mają na koncie serię brutalnych napadów na wille bogatych ludzi w całej Polsce. Sprawa ma jednak drugie dno, a ustalenia policji i prokuratury wydają się być niewiarygodne. Monika Góra szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego przez wiele lat policja i prokuratura nie potrafiły wskazać winnych zbrodni. Jak to możliwe, że po tylu latach na światło dzienne wychodzą co najmniej dziwne fakty, które nigdy nie zostały ze sobą połączone? Komu zależy, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw?(z noty wydawcy) 

FELIETONY I REPORTAŻE:
9b warszawa kryminalna tom 1

? Warszawa kryminalna. Tom 1
Helena Kowalik

Czyta: Wojciech Masiak

[Warszawa]: Fronda PL; [Piaseczno]: Storybox.pl, [2022].

Reportaże z najgłośniejszych rozpraw sądowych w sprawach kryminalnych dotyczących wyłącznie stołecznej metropolii. Pitaval, w którym sprawy z wokandy zostały tak dobrane, aby tworzyły panoramę charakterystycznych przestępstw w Warszawie dziesięć lat po transformacji ustrojowej. Są więc sfałszowane testamenty dla zdobycia wartościowych kamienic i oszuści oferujący leki antynowotworowe. Jest zabójstwo malarza Zdzisława Beksińskiego czy też sprawy związane z Pawłem Jasienicą i Aleksandrem Gudzowatym. Obecność autorki  na rozprawach pozwoliła jej odtworzyć klimat sali sądowej, dotrzeć też do niektórych poszkodowanych oraz rodzin oskarżonych. (z noty wydawcy) 


dziobak literatury reportaze latynoamerykanskie duze

? Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie.
red. Beata Szada

Czytają : Marta Walesiak, Bartosz Głogowski

[Warszawa]: Dowody na Istnienie - Fundacja Instytut Reportażu; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl, copyright 2021

Dziobak to bardzo dziwny ssak: ma dziób kaczki, sierść  wydry i ogon bobra. Poza tym  wydziela jad i składa jaja. Dziobak jest po trosze kaczką, po trosze wydrą lub bobrem ale żadnym z tych zwierząt do końca. I właśnie reportaż latynoamerykański jest jak taki dziobak: czerpie z wielu gatunków ? używa środków stylistycznych typowych dla prozy literackiej, konstruuje bohaterów jak w dramaturgii, syntetyzuje jak w poezji, surowo obserwuje jak w dziennikarstwie ? ale jest oddzielnym bytem? (z noty wydawcy) 

KSIĄŻKI HISTORYCZNE:
ziemianka

? Ziemianka w XIX?wiecznym kurorcie. Listy Stefanii z Lemańskich Rzewuskiej do męża z pobytów w zagranicznych kurortach
wstęp i opracowanie: Jarosław Kita i Urszula Klemba

Czyta: Donata Cieślik

[Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl, 2022

W XIX wieku modne było wypoczywanie ?u wód?. Ludzie jeździli do uzdrowisk, by poprawić stan zdrowia, leczyć choroby przewlekłe, głównie gruźlicę. Aż do wybuchu I wojny światowej leczenie klimatyczne w uzdrowiskach było jedyną w miarę skuteczną formą profilaktyki i terapii gruźlicy. Kuracjusze spędzali w nich najczęściej wiele miesięcy, a jedynym kontaktem z bliskimi stawały się listy? Pochodząca z lat XIX w. prywatna korespondencja Stefanii z Lemańskich Rzewuskiej herbu Bukowczyk z mężem Wacławem Rzewuskim herbu Krzywda, podczas jej  pobytów leczniczych w zagranicznych  kurortach, to cenne źródło informacji o kulturze uzdrowiskowej ? zarówno pod względem medycznym, jak i rekreacyjno- towarzyskim. Rzewuscy byli dziedzicami majątku Bartoszowice położonego nieopodal Strykowa, obecnie ważnego węzła komunikacyjnego na skrzyżowaniu autostrad. Zachowane listy z bartoszowickiego dworu przenoszą w czasy, kiedy słowa utrwalane na papierze zmniejszały dystans dzielący dwoje ludzi?(z noty wydawcy) 

PORADNIKI:

droga artysty jak wyzwolic w sobie tworce b iext105763763

? Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę? 12-tygodniowy kurs odkrywania i rozwijania własnej kreatywności.

Julia Cameron

Czyta: Ula Zawadzka

[Warszawa]: Wydawnictwo Szafa; [Piaseczno]: we współpracy z Heraclon International - Storybox.pl, [2022]

Jeśli marzysz o tym żeby malować, pisać, śpiewać, tańczyć, komponować lub po prostu być bardziej twórczym w jakiejkolwiek sferze życia, ?Droga artysty? proponuje sprawdzone  autorskie techniki i narzędzia, dzięki  którym  usuniesz przeszkody blokujące kreatywność. Nowatorska metoda Julii Cameron pomogła tysiącom ludzi na świecie odkryć uśpione talenty i zrealizować twórcze marzenia. Może pomóc także i tobie. (z noty wydawcy) 


otoczeni przez narcyzow jak obchodzic sie z tymi ktorzy nie widza swiata poza soba b iext86956088

? Otoczeni przez narcyzów

Thomas Erikson

Czyta: Bartosz Głogowski

Warszawa: Wielka Litera, copyright 2021

Partner, który zawsze ma rację. Siostra, która uważa się za ósmy cud świata. Szef, który zawsze skupia na sobie ca łą uwagę otoczenia. Książka o ludziach którzy musza być w centrum uwagi ? uwielbiani i ubóstwiani. Brak zainteresowania ich życiem, sukcesami  i opowieściami traktowany jest jako ogromna zniewaga. Dlatego otaczają się ludźmi, którzy ich bezwzględnie podziwiają. Narcyzi, bo o  nich mowa, zwodzą otoczenie, posługując się tymi samymi metodami co psychopaci. Jak nikt znają się na ludziach i psychologii ? wiedzą w jaki sposób manipulować innymi, by ci spełniali ich zachcianki. Na szczęście Thomas Erikson, doświadczony znawca ludzkiej natury podpowie jak poradzić sobie z takimi osobnikami i wyzwolić się spod ich uroku?(z noty wydawcy) 

I NA KONIEC JESZCZE KILKA BIOGRAFII:

curie

? Maria Curie

Ewa Curie

Czyta: Anna Moskal

Piaseczno: Heraclon International - Storybox.pl, 2022

Pierwsze w Polsce pełne i niecenzurowane wydanie kultowej biografii Marii Skłodowskiej-Curie, napisanej przez jej córkę Ewę Curie ? pianistkę, dziennikarkę i pisarkę. Biografia Marii Curie autorstwa jej córki to barwny portret najsłynniejszej polskiej uczonej, pierwszej kobiety, która zdobyła Nagrodę Nobla ? i jedynej, która otrzymała ją dwukrotnie. I choć urodzona w Warszawie odkrywczyni polonu i radu ? jako żyjąca na przełomie XIX i XX wieku kobieta ? całe życie musiała zmagać się z narzuconymi jej ograniczeniami, bezlitośnie  burzyła stereotypy i wyprzedzała epokę. To też niezwykła, bo podana z pierwszej ręki opowieść o prywatnej sferze życia Marii, codziennych problemach i życiowych dramatach, z którymi przyszło jej się mierzyć? (z noty wydawcy) 


julia roberts na wlasnych zasadach b iext106021525

? Julia Roberts. Na własnych zasadach

Magda Patryas

Czyta: Magdalena Szybińska

[Warszawa]: w porozumieniu z Wydawnictwem Axis Mundi, [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl, copyright 2021

?Jestem zwykłą osobą, która ma niezwykłą pracę? ? mówi o sobie Julia Roberts, jedna z największych i najlepiej opłacanych gwiazd Hollywood. Sama sięga po to, czego chce ? czy jest to wymarzona rola, czy kandydat na męża. Uznana za najpiękniejszą kobietę świata, prostolinijna, naturalna i pewna siebie ?Pretty woman? po swojemu rozgrywa życie i nie daje się wtłoczyć w żaden schemat. Odważnie zabiera głos w ważnych sprawach. Pytania o wiek najczęściej kwituje wzruszeniem ramion i słowami: ?to tylko liczba?. (z noty wydawcy) 


krzywicka

? Krzywicka. Długie życie gorszycielki

Agata Tuszyńska

Czyta: Elżbieta Kijowska

[Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl, [2022]

Irena Krzywicka znana jest głównie ze swojej działalności przedwojennej. Pisarka, tłumaczka, przyjaciółka skamandrytów, propagatorka świadomego macierzyństwa i edukacji seksualnej. Wielokrotnie portretował ją Witkacy. O jej romansie z Tadeuszem boyem- Żeleńskim plotkowała cała stolica. O tym wszystkim napisała w swojej autobiografii ?Wyznania gorszycielki?. // W 1939 roku Krzywicka miała 40 lat. Dożyła lat 95. // Agata Tuszyńska połączyła biografię z narracją literatury faktu. Odbyła dziesiątki rozmów, odnalazła niepublikowane wcześniej dokumenty. W efekcie historia życia Krzywickiej przykuwa uwagę jak najlepsza powieść. (z noty wydawcy) 

Oto dwanaście wybranych propozycji, reszta tytułów dostępna  w katalogu, pod adresem: https://tiny.pl/9847r