PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

W związku z trwającą wojną w Ukrainie Wasyl Fersztej, dyrektor generalny  Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka we Lwowie, wystosował apel do środowiska bibliotekarskiego o pomoc dla biblioteki. Poniżej treść apelu:

?Lwów, 25.03.2022 r.

Do wszystkich ceniących wolność i godność ludzi dobrej woli.

Szanowni Państwo,
zwracam się do Państwa w najtrudniejszym dla Ukrainy i całego świata czasie.

Trudno sobie wyobrazić, że w XXI wieku, w centrum Europy ma miejsce szeroko zakrojona, krwawa agresja Rosji na Ukrainę ? suwerenne państwo europejskie uznane przez całą społeczność światową, założyciela i członka ONZ!

Celem tej agresji jest zniszczenie narodu ukraińskiego, jego historii, języka, kultury oraz prawa do wolności, samostanowienia, a w konsekwencji ? państwowości, co jest ewidentnym przejawem ludobójstwa. Drogą do jego realizacji jest niewypowiedziana wojna, a tak naprawdę operacja terrorystyczna przeprowadzona na terenie całej Ukrainy przez jedno z największych państw świata ? Rosję. Naród ukraiński jest pozbawiany prawa do życia!

Są Państwo obecnie świadkami zjednoczenia wieloetnicznych obywateli Ukrainy, którzy przy wsparciu społeczności międzynarodowej desperacko stawiają opór agresorowi, poświęcając wszystko ? również swoje życie!

Bardzo Państwu dziękuję, waszym państwom i rządom za to wielkie wsparcie!

Dzisiejsza agresja stanowi wielkie zagrożenie ? zwłaszcza z powietrza ? dla zbiorów Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka. Biblioteka posiada ponad osiem milionów woluminów, na które składają się kolekcje książek, czasopism, dzieł sztuki i rękopisów ? najstarszy pochodzi z XI wieku. Zbiory Biblioteki mieszczą się w dziewięciu budynkach z XVII-XX w. będących zabytkami architektury. Wieloetniczne kolekcje Biblioteki są materialnym ucieleśnieniem wartości światopoglądowych i duchowych narodu ukraińskiego, odzwierciedleniem jego historii oraz jest dziedzictwem naukowym i kulturowym o światowym znaczeniu.

W związku z powyższym proszę Państwa:

1. O potępienie agresji wszelkimi dostępnymi sposobami oraz o pomoc Ukrainie w walce z agresorem-terrorystą o całkowite zwycięstwo!

2. O przekazanie darowizn na potrzeby LNNB Ukrainy im. W. Stefanyka, mających na celu zapewnienie funkcjonowania i ochronę jej zbiorów w tym trudnym czasie:

Beneficiary: Address: 79000 Lviv, 2 Stefanyka St.,
Stefanyk National Scientific Library of Ukraine in Lviv.
Bank account number UA143253650000002600401411690 (USD, EUR, PLN)
Bank address: 79000, Lviv, vul. Tsekhova,1
JSC KREDOBANK Sakharova str. 78 Lviv, Ukraine
SWIFT: WUCBUA2X
MFO 325365 ZKPO 22334641
Z dopiskiem ?pomoc charytatywna?.

Z wyrazami szacunku i wdzięcznością,
Wasyl Fersztej,
Dyrektor Generalny LNNB Ukrainy im. W. Stefanyka?

Oryginał apelu w PDF

Podane za: Lustro Biblioteki