Cykl "Promocja wydawców i autorów dolnośląskich" Spotkanie autorskie z dr Karoliną Rybicką piątek 27 czerwca | godz. 18:00 | III p. | sala 35 wstęp wolny!
Spotkanie autorskie z dr Karoliną Rybicką, historyczką i archiwistką, która opowie o swoich publikacjach elektronicznych. Poruszy temat schronisk turystycznych w Karkonoszach oraz Górach i Pogórzu Kaczawskim, procesach o czary na terenie historycznego Dolnego Śląska oraz miejscowości, które przestały istnieć. Dr Karolina Rybicka – archiwistka i historyczka. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych z górnictwem rud miedzi na Dolnym Śląsku. Autorka kilku książek oraz kilkunastu artykułów naukowych. W czasie wolnym odwiedza targi staroci, zbiera przedmioty pamiętające czasy Niederschlesien oraz eksploruje dolnośląskie wsie, o których świat zapomniał. "Od kilku lat prowadzę na Facebooku i Instagramie profile „Archiwalny Dolny Śląsk”, gdzie opowiadam o fascynujących, intrygujących i zdumiewających wydarzeniach z przeszłości regionu. Pokazuję również archiwalne fotografie oraz przedwojenne kroniki filmowe, dokumentujące codzienne życie dawnych mieszkańców tych ziem. e-książki Karoliny Rybickiej: LINK - W ostatnim domu w tej wsi od dawna już nikt nie mieszka. Miejscowości na Dolnym Śląsku, które przestały istnieć – wybrane przypadki (2025). - Schroniska turystyczne Gór i Pogórza Kaczawskiego (2025). - Dolny Śląsk. Zarys historii schronisk górskich w Karkonoszach do 1945 roku (2024). - Czarownice i procesy o czary na Dolnym Śląsku. Wybrane przypadki (2024). - Zwierciadło czasu. Wrocław na fotografiach z lat 1945-1950 (2024).
Popularyzuję historię regionu poprzez prowadzenie wykładów oraz przygotowywanie książek elektronicznych poświęconych m.in. schroniskom turystycznym Gór i Pogórza Kaczawskiego, nieistniejącym dolnośląskim miejscowościom czy procesom o czary. Udowadniam, że historia Dolnego Śląska może być ciekawa i wartościowa, bo często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele tajemnic kryją miejsca, które wydają się nam doskonale znane".
Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.
W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.