PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Miejsce: Wrocław, Galeria Pod Plafonem
 
Początek:
W dniu: Piątek, 02 Czerwiec 2023 w godzinach    -  
Koniec: Piątek, 30 Czerwiec 2023
 

Wstęp wolny!
Wernisaż wystawy: 2 czerwca 2023 roku (piątek), godz. 17.30

Galeria Pod Plafonem
Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
Zaprasza serdecznie na wernisaż wystawy
2 czerwca 2023 roku, (piątek) o godz. 17.30
 
 
Maria Kociumbas: Oblicza wody
Maria Kociumbas pochodzi z ziemi kłodzkiej. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła Wydział Sztuki i Ceramiki. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i plenerach w Polsce i za granicą. Ma w dorobku wystawy indywidualne, w których realizuje swoje życiowe pasje: malarstwo, fotografię, rzeźbę, muzykę i taniec. Malarstwo zostaje istotną formą wypowiedzi artystycznej obok performansu i happeningu. W okresie 2018/19 wzięła udział w projekcie literacko - plastycznym "Staropolska scheda" w Klubie pod Kolumnami.

Oblicza wody: Głębiny oceanów, falujące morza, szumiące rzeki, rwące potoki - potęga wody. Zawsze ta sama, a jednak inna, przeistacza się w góry lodowe, mleczne mgły, poetyckie rosy, spływa strumieniami deszczu. Jest w nas i w otoczeniu - geneza wszelkiego bytu - żywioł wody. Daje życie, oczyszcza, uświęca ciało i ducha potrafi też być destrukcyjny i groźny.

Istnieją rozmaite znaczenia i symbole akwatyczne: apoteoza spokoju, kiedy indziej uosabia chaos i szaleństwo. Ma ogromną moc, stała się podstawą nurtów filozoficznych. Prace na wystawę powstały z chęci zbliżenia się do tego żywiołu, do jego tajemnicy i urody. To też próba dokonania swoistych ablucji poprzez malarskie kontemplacje. Jest to zaproszenie do wspólnego zanurzenia się w malarskie oblicza wody. W tym zabiegu jest element troski o los tego żywiołu. Może uda się symbolicznie ugasić pragnienie „żywą wodą” lub okryć nasze dusze kojącą mżawką. (Maria Kociumbas)


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.