PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Ahoj! Kultura czeska w bibliotece | 6-8 X 2023 

Serdecznie zapraszamy na wykłady, spotkania, spacer i warsztaty w ramach naszego święta skupionego wokół kultury czeskiej! 

 

PROGRAM:

6 października | godz. 17:00 | start pod kościołem pw. św. Stanisława, Doroty i Wacława na ul. Świdnickiej

Terenowa gra mobilna „Śladami czeskimi po Wrocławiu”

Uczestnicy muszą mieć ze sobą naładowane smartfony z GPS i dostępem do Internetu. Na telefon należy ściągnąć aplikację ActionTrack. Przewidywalny czas przejścia trasy to około 60 minut.

 

6 X 2023 | piątek | 17:00-18:00

DBP, Rynek 58, sala 35, III piętro

Wykład dr Ilona Gwóźdź-Szewczenko: Dlaczego język czeski śmieszy Polaków, a Czechów polski...? 

W czasie spotkania poruszone zostaną kwestie związane z podobieństwami polszczyzny i czeszczyzny, które niosą za sobą mnóstwo pułapek i nieporozumień językowych. Zostanie też pokazany stereotyp postrzegania obu narodów przez pryzmat języka - zarówno w aspekcie synchronicznym (jak to wygląda współcześnie), jak i diachronicznym (czyli na przestrzeni wieków).

Prelegentka Dr Ilona Gwóźdź-Szewczenko, wykładowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego, adiunkt w Zakładzie Bohemistyki Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr. i kierownik Studiów Podyplomowych: Język Czeski w Administracji, Turystyce i Biznesie.

 

6 X 2023 | piątek | 18:30-20:00

DBP, Rynek 58, sala 35, III piętro

Wykład Michała Antoniego Pieczki: Barokowi mistrzowie pędzla 

Czechy słyną nie tylko ze znakomitego piwa, urokliwych miast i miasteczek, ale także, a może nade wszystko ze znakomitej klasy dawnej sztuki. W epoce baroku działało na tych ziemiach wielu wybitnych artystów, a zwłaszcza malarzy.

Podczas wykładu przedstawione zostanie życie i twórczość takich wybitnych czeskich malarzy, jak Karel Škréta, Petr Brandl, Johann Christoph Handke czy Wenzel Lorenz Reiner. Sylwetki tych artystów oraz ich dokonania na polu malarskiej twórczości przybliży słuchaczom Michał Antoni Pieczka, historyk sztuki, muzykolog oraz miłośnik kultury czeskiej.

 

7 X 2023 | sobota | 10:00-13:00

DBP, Rynek 58, Dział Pracy z Dziećmi, parter

Warsztaty dla dzieci: Jedna dve TRI zagraj z nami i Ty! (obowiązują zapisy)

Zapraszamy na pełną muzycznych ciekawostek podróż do naszych sąsiadów- Czechów. Będzie to wyprawa literackimi i muzycznymi szlakami, nie tylko tymi już dobrze nam znanymi. Wykorzystamy dźwięki i słowa by stworzyć nowe i twórcze zabawy. Popłyniemy Wełtawą, odwiedzimy Pragę, zatańczymy polkę i... sami sprawdźcie:). Koniecznie spakujcie wygodne buty i Ahoj dobrodruzstvi!

Zajęcia poprowadzi Amelia Jachimowicz - muzykoterapeutka, terapeutka wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej. Od lat współpracuje z wrocławskimi placówkami edukacyjnymi i terapeutycznymi, prowadząc zajęcia muzyczne i muzykoterapeutyczne. Muzyka i potrzeby dzieci są jej inspiracją do tworzenia zajęć, w których każdy może odnaleźć swoją przestrzeń.

Godz. 10.00-10.30 Biblioteczna Akademia Niemowlaka | dla dzieci od 0 do 1,5 roku

Godz. 10.45-11.30 Biblioteczna Akademia Malucha | dla dzieci od 1,5 roku do 4 lat

Godz. 11.45-12.30 Stare i Nowe spotkania Bajkowe | dla dzieci 4 do 6 lat

Zapisy: 71 335 22 17 lub osobiście w Dziale Pracy z Dziećmi od 2 października, od godz. 11:00.

 

7 X 2023 | sobota | 13:00-15:00

Oratorium Marianum, plac Uniwersytecki 1

Wykład Mariusza Szczygła: Kultura czeska, moja laska nebeska 

(przed wejściem na wykład należy okazać zaproszenie, można je odebrać bezpłatnie w naszej Bibliotece Popularnonaukowej od 4 września 2023 r. Jedna osoba może odebrać 2 wejściówki)

"Laska nebeska" to prezentacja dotycząca zaskakujących dla Polaków zjawisk w kulturze czeskiej. Mariusz Szczygieł - autor kilku książek o Czechach w tym "Gottlandu", który wyszedł w 16 krajach (17 wydanie przygotowywane w 2016 r. w Chinach), a w 2009 r. został Europejską Książką Roku - przedstawia czeskie pomniki, okładki czasopism, plakaty filmowe, domy, przedmioty, fotografie obyczajowe. Słowem - wszystko to, co składa się na kulturę wyższą i popularną w Czechach. Przybliża widzom źródła tej kultury, a szczególnie jej celebrację śmiechu. Całość, ozdobiona anegdotami, opowieściami o reporterskich przygodach autora w Czechach.

Podczas wieczoru będzie można usłyszeć m.in.: dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu? Dlaczego flagę państwową można pokazać na kobiecym łonie? Dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży? Jak przebiega konkurs na Czecha najbardziej podobnego do Jezusa? Dlaczego piwo wstrzymuje rewolucje? Jak wyglądają najpiękniejsze krzaki czeskiej marihuany? Dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki? Czy laska zawsze musi być nebeska?

Prelegent Mariusz Szczygieł - reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Jego książki wyszły w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Współzałożyciel księgarnio-kawiarni Wrzenie świata oraz wydawnictwa Dowody na Istnienie. Czechofil. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi - jego dusza mieszka w Pradze. Autor bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”.

 

7 X 2023 | sobota | 15:00-16:30

DBP, Rynek 58, sala 35, III piętro

Wykład Łukasza Nawrockiego: Nie tylko pogranicze: atrakcje turystyczne i miejsca wspólne dla Czechów i Polaków  

Wykład zaprezentuje i przybliży specyfiki wybranych miejsc i atrakcji turystycznych odwiedzanych zarówno przez Polaków jak i Czechów po obu stronach granicy. Ich zakres geograficzny obejmuje nie tylko popularne w literaturze i praktyce polsko-czeskie pogranicze, ale odnosi się również do miejsc bardziej odległych (miasta takie jak Kłodzko i Pardubice oraz Wrocław i Praga; atrakcje przyrodnicze takie jak Szczeliniec Wielki oraz Skalne Miasto; najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżka; postać św. Jana Nepomucena).

Spotkanie poprowadzi  Łukasz Nawrocki - współorganizator Grupy Aktywnych Pilotów i Przewodników GAPP; przewodnik miejski po Wrocławiu i pilot wycieczek turystycznych; współpracownik Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach wielu odsłon wrocławskich Mikrograntów; współautor podcastów o historii i przyrodzie osiedli wrocławskich, współorganizator wycieczek rowerowych po Wrocławiu; miłośnik wędrówek po sudeckich szlakach, wieloletni członek Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca "Jedliniok" oraz Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Wrocław"; współpracował również z Operą Wrocławską.

 

7 X 2023 | sobota | 17:00-18:30

DBP, Rynek 58, sala 35, III piętro

Wykład Katarzyny Dudzic-Grabińskiej: Czeskie kino na wyciągnięcie ręki 

Spotkanie poświęcone aktualnie legalnie dostępnym w Polsce na platformach streamingowych filmom czeskiej produkcji. Krótkie wprowadzenie do historii czeskiej kinematografii; Szczegółowy opis pięciu filmów dostępnych aktualnie (październik 2023) dla polskiego widza na popularnych serwisach stremingowych - sylwetki twórców i aktorów, krótkie streszczenia fabuły, konteksty historyczne i kulturowe opowiadanych fabuł, ciekawostki kulturowe i nawiązania, krótkie recenzje.

Wykład poprowadzi Katarzyna Dudzic-Grabińska - bohemistka, reżyserka teatralna i radiowa oraz tłumaczka języków czeskiego i słowackiego. Przełożyła m.in. kilka książek Jaroslava Rudiša czy powieść reportażową Kataríny Kucbelovej "Czepiec”. Współpracuje z wieloma festiwalami - teatralnymi, literackimi, filmowymi. Jako reżyserka i dramaturżka pracowała m.in. w Instytucie Teatralnym w Bratysławie, Teatrze Polskim w Podziemiu, Wrocławskim Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskiego Radia.

 

8 X 2023 | niedziela | 10:30-12:30

Spacer z Krystyną Lasotą-Kotowicz: Miłość i śmierć we Wrocławiu - spacer literacki tropami bohaterów powieści czeskich 

Wrocław przez stulecia był częścią królestwa Czech i spacer powiedzie nas tropami czeskich mieszkańców naszego miasta. Poszukamy śladów zaginionego prokuratora w XIII-wiecznym Wrocławiu z powieści Vlastimira Vondruski “Śmierć we Wrocławiu”. Następnie podążymy śladami bohaterów “Guwernantki”, powieści czeskiego pisarza Vladimíra Macury, osadzonej w latach 40. XIX wieku.

Spacer poprowadzi Krystyna Lasota-Kotowicz, z wykształcenia historyczka, z zamiłowania przewodniczka miejska po Wrocławiu. Specjalizuje się w organizowaniu spacerów literackich, we współpracy z bibliotekami: Miejską oraz Dolnośląską oraz spacerów poświęconych przywracaniu pamięci o dawnych mieszkańcach Wrocławia.

 

8 X 2023 | niedziela | 11:00-12:30

DBP, Rynek 58, sala 35, III piętro

Warsztaty tańca intuicyjnego z Barbarą Przerwą: Tańczące linie Alfonsa Muchy (obowiązują zapisy od 25 września)

Warsztaty tańca intuicyjnego do dzieł sztuki najsłynniejszego artysty czeskiego epoki secesji. Jego wyjątkowy styl, falująca, wijąca się linia jest rozpoznawalna na całym świecie. Na jego obrazach możemy podziwiać kobiety w pozach pełnych gracji i ulotności, mistrzowsko namalowane szaty wirują w tańcu. Te piękne alegorie będą natchnieniem do improwizacji tanecznej.

Poprzez taniec intuicyjny oddamy nie tylko formę dzieła Alfonsa Muchy, ale też symbolikę poszczególnych alegorii. W ślad za fantazją mistrza zatańczymy siłę ognia, powiew wiatru, płynność wody, stabilność ziemi. Poprzez gesty i ruch swobodny opowiemy o budzącej się do życia wiosennej naturze, o urodzajnym lecie, opadających, jesiennych liściach i mroźnej zimie. Podróż poprzez alegorie Alfonsa Muchy to podróż pełna emocji i zachwytów.

Warsztaty poprowadzi Barbara Przerwa pracownica Działu Edukacji Pawilonu Czterech Kopuł, Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy od 25 września pod numerem telefonu 71 3352 253.

 

Projekt dofinansowano z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego. 

Impreza współtowarzyszy II Kongresowi Czechoznawstwa Polskiego i Polonoznawstwa Czeskiego: https://kongresplcz2023.uni.opole.pl/