PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Prawie 250 nowych tytułów trafiło do Książki Mówionej. Są to audiobooki w postaci płyt CD- MP3 wydanych przez wiodących wydawców ale też audiobooki w postaci płyt CD w formacie DAISY wydane przez Fundację Edukacji Nowoczesnej, Państwowy Instytut Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz przez Stowarzyszenie MODERNA. Co miesiąc dochodzą też nowe tytuły z serii Duże Litery, czyli książki z dużą czcionką. Pełną ofertę można uzyskać pod linkiem:

DBP -Książka Mówi - Wyniki Wyszukiwania (dzb.pl)

A ja omówię kilka z nich i zacznę od audiobooków.

Oto kilka z nich:

PAMIĘTNIKI, WSPOMNIENIA

wspomnienia z mego zycia autobiografia b iext115754061 

Wermer Siemens

WSPOMNIENIA Z MEGO ŻYCIA. AUTOBIOGRAFIA

Czyta: Aleksander Bromberek

Piaseczno] : Heraclon International - Storybox.pl, [2022].

Werner von Siemens zapisał się w historii jako wynalazca m. in prądnicy, telegrafów automatycznych, maszyny dynamoelektrycznej, trolejbusu czy elektrycznej windy i lokomotywy. W ciągu zaledwie kilku lat zdołał zbudować najdłuższą w Europie linię telegraficzną. Jego umiłowanie do nauk ścisłych i nieodparta chęć tworzenia, mimo wielu trudów, pozwoliła mu rozwinąć przedsiębiorstwo, które z sukcesami funkcjonuje do dziś. Jest to autobiografia obejmująca wspomnienia życia rodzinnego, okresu edukacji i lat spędzonych w służbie pruskiej armii. Przedstawia czasy rozwoju przedsiębiorstwa Siemens et Halske i realizacji jego projektów. Są tu wspomnienia z rozwijania przez niego metod przeciągania linii telegraficznych na dnie mórz i oceanów; niebezpiecznych sytuacji i fascynujących zjawisk atmosferycznych, doświadczanych w podróży; kariery naukowej; wynalezienia maszyny dynamoelektrycznej i przyrządów pomiarowych do alkoholu. Bardzo ciekawa lektura. Można się z niej dużo dowiedzieć.

czlowiek w poszukiwaniu sensu b iext103323996

Viktor E. Frankl

CZŁOWIEK W POSZUKIWANIU SENSU. GŁOS NADZIEI Z OTCHŁANI HOLOKAUSTU

Czyta: Marcin Popczyński

[Warszawa] : Czarna Owca ; [Piaseczno] : Heraclon International - Storybox.pl, [2022].

Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia. Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów.

e60c ach ci faceci audiobook 400

Krystyna Mazurówna

ACH CI FACECI!

Czyta: Magdalena Szybińska

Warszawa : Latarnik ; Piaseczno : Heraclon International -Storybox.pl, [2022].

Krystyna Mazurówna jest tak ekscentryczna, że aż archetypiczna. To pierwsze zdanie recenzji umieszczonej na okładce książki. Wyzwolona, pełna radości życia i ciekawa świata oraz otaczających ją wokół mężczyzn. Tych ostatnich było naprawdę wielu. Gdy była tancerką w Polsce w latach 60, kochali się w niej: Krzysztof Teodor Toeplitz, Sławomir Mrożek i Wacław Kisielewski. Gdy występowała jako solistka w Casino de Paris oraz tańczyła dla Clauda Leloucha i Josephiny Baker, rozpalała wyobraźnię Omara Sharifa i Jean-Paula Belmondo. Lista facetów, którzy ją fascynowali składa się z samych wybitnych osobowości: począwszy od ojca - Stanisława Mazura – profesora matematyki, poprzez partnerów, mężów i kochanków, aż do postaci, takich jak: Gerard Depardieu, Yves Montand, Janusz Głowacki, Jerzy Gruza, Leszek Kołakowski, Czesław Niemen, Rafał Olbiński, Roman Polański, Gerard Wilk, Leopold Tyrmand, czy święcący sukcesy kompozytor operowy Kasper Toeplitz, czyli własny syn. O każdym z nich opowiedziała w tej książce.

FELIETONY, REPORTAŻE

 9b wszyscy jestesmy dziwni o 400

Karolina Sulej

WSZYSCY JESTEŚMY DZIWNI

Czyta: Marta Wardyńska

[Warszawa] : Fundacja Instytut Reportażu : Audioteka ; [Piaseczno] : Heraclon International - Storybox.pl, [2022].

Coney Island – dzielnica nowego Jorku, gdzie miasto łączy się z oceanem, niegdyś stolica światowej rozrywki, cyrków, wesołych miasteczek – to wciąż rezerwuar estetyki, idei, marzeń i lęków, z których jest zbudowana popkultura i nasze człowieczeństwo. Jeśli Manhattan to marzenie o doskonale funkcjonującym społeczeństwie, eleganckim w swoich potrzebach, Coney Island to wszystko to, co wulgarne, kiczowate i podniecające. Coney Island jest wyspą, która przypomina nam, że płeć, seksualność, konsumpcja - to tylko i aż - widowisko. Opowieść o tym miejscu snują jej mieszkańcy.

de ludzie z placu slonca aud 400

Aleksandra Lipczak

LUDZIE Z PLACU SŁOŃCA

Czyta: Paulina Raczyło

[Warszawa] : Fundacja Instytut Reportażu : Audioteka ; [Piaseczno] : Heraclon Internatiional -Storybox.pl, [2022]

Franek Kanalarz – deweloper, który postawił miasto pośrodku pustyni. Susana, która zamówiła w banku whoppera z serem, bo przestała się bać. Manuel, który przez trzydzieści lat nie wychodził z domu. Pedro syn obwoźnego handlarza, który zamiast mówić nie mam Boga, można wszystko”, powiedział “Zmarł Franco, można wszystko”. I wielu innych... To jest o nich książka, ale jest to też książka o Hiszpanii – kraju, który był przykładem sukcesu, a jednak z dnia na dzień zmienił się w chorego człowieka Europy. Wtedy na miejscu dawnej opowieści o Hiszpanii pojawiła się inna: o nierozwiązanych konfliktach z przeszłości, o cenie rozwoju, o kraju, który zrobił gigantyczny skok ku kryzysowi.... Reportaż z krwi i kości. Tego nie znajdziecie w żadnym turystycznym folderze!

96 subkultury mlodziezowe bu 400

Bogdan Prejs

SUBKULTURY MŁODZIEŻOWE

Czyta: Lena Schimscheiner

[Piaseczno] : Storybox.pl ; [Katowice] : Wydawnictwo Kos, [2022].

Gdyby tylko chcieli się wzajemnie poznać, być może nastolatkowie przestaliby uważać swoich rodziców za starych zgredów, a oni swoje pociechy za pozbawionych jakichkolwiek ideałów małolatów. Wystarczyłoby, żeby matka zapytała córkę, dlaczego zamiast modnych bucików na obcasie woli ciężkie glany, a syn zainteresował się, dlaczego na półce z płytami ojca, noszącego na co dzień wyprasowane w kancik spodnie, stoją krążki Deep Purple, Sex Pistols albo Nirvany. Młodzi z reguły nie wyobrażają sobie, że kiedyś ich rodzice mogli nosić długie wlosy albo irokeza, ci zaś nie pojmują jak można zasłuchiwać się w hip-hopie czy w innych współczesnych melodiach. Każdemu się wydaje, że bunt w jego wykonaniu jest jedynym i niepowtarzalnym. Ta książka to pomost pomiędzy pokoleniami. Ma ułatwić wzajemne poznanie i zrozumienie. Służy temu zarówno opis poszczególnych subkultur, ich symboli i haseł, jak i kilka opowieści o tym, jak to się wszystko rozwijało.

na goracym uczynku b iext119443370

Joanna Jurgała - Jureczka.

NA GORĄCYM UCZYNKU. DUCHY ARTYSTÓW

Czyta: Donata Cieślik

[Poznań] : Zysk i S-ka ; [Piaseczno] : Heraclon International - Storybox.pl, copyright 2022.

Zbiór felietonów o ikonach polskiej kultury. Autorka “przyłapuje” swoich bohaterów w sytuacjach kłopotliwych, dzięki czemu krew zaczyna w nich krążyć, nabierają barw, budzą sympatię i wzruszenie. Galeria postaci zestawiona zaskakująco. Tak o nich w szkole się nie mówiło i nikt tego nie uczył. Romansujący Mickiewicz, który z jakiegoś powodu nie może przedrzeć się do Powstania, o czym podobno marzył; Sienkiewicz, który został zdiagnozowany przez komunistyczną cenzurę jako wstecznik i religiant, cudem uratowany przez Stalina; Julian Przyboś zakochany w uczennicy. Podobno gdyby nie słynny filozof Julian Ochorowicz, to by Reymont nigdy za “Chłopów” nie dostał Nobla. I tak historia toczy się dalej. Przybliża demonicznego Przybyszewskiego i wielu innych pisarzy z naszej narodowej literatury.

unnamed

Małgorzata Gołota

ŻYLETKĘ ZAWSZE NOSZĘ PRZY SOBIE

Czyta: Zespół lektorów

[Piaseczno] : Heraclon International - Storybox.pl, [2022].

Dzieci często boją się, że zostaną niezrozumiane, że ktoś je oceni jako słabe, leniwe, głupie, uważają, ze zawiodły swoją rodzinę. Przede wszystkim jednak boją się, że o ich chorobie dowiedzą się inni. Wstyd jest tu czynnikiem kluczowym. Bardzo ważne jest głośne mówienie o tym, czym jest depresja i do czego prowadzi, jeśli jest nieleczona. Bardzo potrzebna książka i bardzo ważna.

PORADNIKI

smaki dziecinstwa duze 

Mirosława Kątna

SMAKI DZIECIŃSTWA

Czyta: Agnieszka Krzysztoń

[Gdańsk] : Adamada ; [Piaseczno] : Heraclon International - Storybox.pl, [2022].

Dom do którego zawsze chciało się wracać. Koleżanki i koledzy, którym nie trzeba było imponować. Szkoła, która otwierała oczy i poszerzała horyzonty. Nie każdy ma takie wspomnienia.

“Smaki dzieciństwa” to zapis prawdziwych, często dramatycznych historii młodych ludzi – krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych. Ta książka to poradnik który mówi o tym jak otrząsnąć się z traumy po bolesnych doświadczeniach.

ed uwolnij sie od manipulacj 400

Tom Berg

UWOLNIJ SIĘ OD MANIPULACJI

Czyta: Lena Schimscheiner

Katowice : Kos ; [Piaseczno] : Heraclon International - Storybox.pl, [2022].

Żyjemy w epoce przepływu informacji, w której znaczenie komunikatywności jest podkreślane na każdym kroku. Technologie przetwarzania i analizowania danych osiągnęły poziom nigdy dotąd nieznany. Błędy lub celowe przekłamania mogą zdarzać się bardzo łatwo - i zdarzają się, o czym media (same będące źródłem największych manipulacji) donoszą każdego dnia. Manipulacja jest wszędzie, oszukiwanie mamy we krwi i często tracimy przez to wiarygodność. Właściwie o tym jest ta książka.

rany

Lise Bourbeau

BĄDŹ SOBĄ, WYLECZ SWOJE 5 RAN

Czyta: Lena Schimscheiner

[Katowice] : Kos ; [Piaseczno] : Heraclon International - Storybox.pl, [2022].

Czy odnosicie wrażenie, że w swoim rozwoju wewnętrznym stoicie w miejscu? Ten audiobook wskazuje, iż wszystkie problemy, zarówno o podłożu psychicznym, mentalnym, jak i fizycznym, biorą się z pięciu ran: odrzucenia, porzucenia, upokorzenia, zdrady i niesprawiedliwości. Dzięki szczegółowemu opisowi pięciu ran i masek, które zakładamy, aby ich nie widzieć, możecie spróbować odkryć prawdziwe powody problemów, z jakimi borykacie się w życiu. Dowiecie się też, dlaczego tak bardzo różnimy się fizycznie.

89 relaksacja jak zadbac o c 400

Joanna Jakubik – Hajdukiewicz

RELAKSACJA

Czyta: Lena Schimscheiner

[Katowice] : Wydawnictwo KOS ; [Piaseczno] : Heraclon International - Storybox.pl, [2022].

Autorka przedstawia konkretne narzędzia do zmiany, do poprawy samopoczucia, budowania lepszej jakości życia. Lepiej, czyli jak?

Dbamy o ciało poprzez ruch, ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i regenerujące. Porządkujemy umysł - unikamy destrukcyjnych myśli i pielęgnujemy te pozytywne. Harmonizujemy emocje poprzez wyrażanie ich oraz pracę z oddechem. W ten sposób zbliżamy się do dobrostanu, czyli stanu, w którym czujemy się dobrze, korzystając z narzędzi, technik opisanych w niniejszym audiobooku.

Więcej tytułów Znajdziecie Państwo w menu na stronie DBP w zakładce Nowości dla czytelników/ Nowości z ostatnich 30 dni/ Książka Mówiona.

Zapraszamy do odwiedzenia działu i do wypożyczania naszych zbiorów.