PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Eric Grzymkowski - urodził się w 1984 roku w Fair Lawn, w New Jersey (USA). Lata młodości spędził na opanowywaniu Nintendo Entertainment System, zanim w 1995 roku odkrył Internet. Od tego czasu nieustannie poszerza swoją wiedzę o wszystkich rzeczach bezużytecznych i niejasnych.

grzymkowski

Sztuka. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu - prosta forma przekazania nie(zawsze) prostej wiedzy 

Książek poświęconych sztuce na rynku wydawniczym jest naprawdę dużo. Jedne pięknie wydane jako albumy, bogato ilustrowane, na papierze kredowym. Inne niskobudżetowe, ale za to skupiające się na faktach. Wprawne oko czytelnika wypatrzy również pozycje, które przyciągają uwagę piękną okładką i doskonałymi reprodukcjami, zdjęciami czy grafikami, ale jednocześnie posiadają atrakcyjną i merytoryczną treścią. 

Eric Grzymkowski pokusił się o stworzenie pozycji, która, jak sam zaznacza, nie jest typowym podręcznikiem dla studentów Akademii Sztuk Pięknych, czy profesjonalistów posiadających już wiedzę techniczną z zakresu szeroko pojętej sztuki. Jest to propozycja dla amatora-pasjonaty, który chce zdobyć lub pogłębić swoją podstawową wiedzę o sztuce, ale został ?onieśmielony? opasłymi tomiskami.

Wszechobecny chaos

Wyjątkowość książki wynika z niecodziennego podejścia autora do sposobu prezentacji treści. Kolejne rozdziały nie są ułożone w klasyczny sposób, nie wynikają jeden z drugiego, nie zachowują porządku ani chronologii. Taki sposób uporządkowania ma, według autora, dać czytelnikowi więcej swobody w zapoznawaniu się z informacjami, które interesują go w danym momencie najbardziej.

W tym niecodziennym przewodniku znajdziemy informacje o kierunkach i nurtach w sztuce, technikach tworzenia a także krótkie życiorysy znanych artystów oraz historię powstania muzeów. Pojawiają się tu najsłynniejsze nazwiska artystów (Vincent van Gogh, Marcel Duchamp, Leonardo da Vinci, Salvador Dali), nazwy miejsc (Luwr, The MET, Muzeum Watykańskie) jak i zagadnienia tematyczne (sztuka ludowa). Nie brakuje informacji technicznych (złota proporcja, teoria koloru), które wyjaśnione są w sposób przystępny dla laika.  

Sztuka jako część dorobku kulturowego i dziedzina działalności artystycznej jest tematem niezwykle szerokim. W swojej książce Eric Grzymkowski porusza tematy powiązane z jej niektórymi dziedzinami: malarstwem, fotografią, rzeźbą, grafiką. Niezwykle ciekawymi zagadnieniami jakie omawia są sztuka ludowa oraz rękodzieło. Tematy te zostały przedstawione jednak raczej pobieżnie, miejscami wręcz skrótowo. Książka nie została poszerzona o bibliografię. Brakuje przypisów, które by potwierdzały tezy autora. W związku z tym, pozycja ta nie jest wydawnictwem naukowym, jest przewodnikiem, tak jak to założył autor. 

Czy bez bólu?

Myślę, że niecodzienna forma podania treści, raczej nieczęsto spotykana w tego typu pozycjach, znajdzie jednak swoich odbiorców. Szczególnie u osób, które poszukują łatwych odpowiedzi, zawierających clou zagadnienia, które chcą zgłębiać. Narracja autora jest prosta w odbiorze, uzupełniona poglądowymi grafikami.  

Sztuka. Przewodnik dla lubiących rozkminać bez bólu to propozycja dla osób, które informacje na konkretny temat chcą zdobyć w sposób prosty, szybki i bez bólu. Autor swoją pracę, rzeczywiście stworzył w sposób, który wyczerpuje te założenia.

Agnieszka Brzeska

Marzec, 2023