PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Maciej Kozłowski ? z wykształcenia kulturoznawca, z pochodzenia: krakowianin. Autor książki ?Zanim wyjedziesz w Bieszczady?, którą napisał wraz z leśnikami z bieszczadzkiego Baligrodu. I to właśnie w trakcie tworzenia jednej z tych książek rozmawiał ze współautorem ?Projektu Tatry? Szymonem Ziobrowskim ? obecnym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kozlowski Projekt Tatry popr2 500pcx

?Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr?. Jan Sztaudynger

Niezliczona ilość przebytych na szlakach kilometrów powoduje tylko, że chce się więcej i więcej. Człowiek nigdy nie ma dość, a podczas wędrówek często nie zwraca uwagi na wiele otaczających go rzeczy, albo nie zastanawia się nad pewnymi rozwiązaniami.

?Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość? to 14 rozdziałów poświęconych wielu zagadnieniom, które składają się w jeden obraz dobrze działającego mechanizmu, pozwalającego człowiekowi obcować z naturą. Książka stanowi dyskusję na temat starcia między cywilizacją a ekologią. Z tekstu dowiadujemy się wszystkiego o ?obrożowaniu? niedźwiedzi, ich odstraszaniu, obserwacji; o tym jak park narodowy może przyczynić się do rozwoju nowoczesnych technologii i o tym jakie działania podejmuje TPN, żeby przyrodzie żyło się lepiej w kontakcie z człowiekiem. A kontakt ten w ostatnich latach jest niemały i ciągle rośnie.

To różnorodny zbiór esejów, wywiadów o osobach, które, mimo różnych profesji, związane są mniej lub bardziej z Tatrami. Ukazane są ich sylwetki i działania mające na celu zachowanie środowiska takim, jakim powinno być. Nie tylko środowiska w sensie przyrody, ale również miasta Zakopane wraz z jego zapleczem kulturowym. Autorzy zarysowują również historyczne koleje rzeczy, motywacje i przyczyny założenia Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podkreślone zostało, jak długą drogę musiała przejść ta instytucja, żeby móc w pełni zająć się ochroną tego, co najcenniejsze.

Ciekawym aspektem książki są umieszczone w pobliżu tekstu QR kody do samodzielnego zeskanowania i zapoznania się z interesującym tematem dogłębniej. Ma to charakter innowacyjności, która podkreśla otwartość umysłu i nowoczesne działania Parku.

Ta pozycja mogłaby wejść do zbioru lektur, które każdy turysta powinien przeczytać przed odwiedzeniem Parku. Warto poznać perspektywę dyrekcji i pracowników w kwestii wielu interesujących tematów, a także zrozumieć jak bardzo ważne jest dbanie o to, co przez tyle lat udało się wypracować. ?Projekt Tatry? wyraża troskę o stan TPN, pokazuje realne działania, a także uczy szacunku do fauny, flory i tatrzańskiego dziedzictwa. Przez niektórych czytelników książka może zostać odebrana jako nieco chaotyczna, ale takie właśnie jest bywanie pod Tatrami: nieco zwariowane, energiczne i pełne wrażeń, a jednocześnie dające lekcję pokory.

Dagmara Bojko

Luty 2023

Szymon Ziobrowski, Maciej KozłowskiProjekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość, Wydawnictwo Znak Horyzont 2022