PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

ZACHĘCAMY  DO KORZYSTANIA  ZE ZBIORÓW DOKUMENTÓW  ŻYCIA SPOŁECZNEGO DBP 

DOKUMENTY ŻYCIA SPOŁECZNEGO ? CO TO TAKIEGO?

Dokumenty życia społecznego nie są dokumentami urzędowymi, dlatego nie znajdziemy ich w archiwach. Nie są również rozpowszechniane w obiegu księgarskim. Są to przede wszystkim dokumenty o krótkotrwałej wartości użytkowej, odzwierciedlające życia danego społeczeństwa. Często traktowane po macoszemu, a przecież obok książek i czasopism zbiory te stanowią unikalny zasób o walorach historycznych, badawczych i archiwalnych.

Od wielu lat zajmujemy się pozyskiwaniem, opracowywaniem i przechowywaniem wydawnictw, stanowiących materialną dokumentację różnych form aktywności społecznej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Na bogatą (liczącą ok. 100 tysięcy egzemplarzy) kolekcję dokumentów życia społecznego składają się między innymi:

  • afisze i plakaty,
  • gazetki okolicznościowe,
  • informatory i programy,
  • przewodniki i prospekty turystyczne,
  • katalogi i kalendarze,
  • obwieszczenia,
  • pocztówki i fotografie,
  • zaproszenia,
  • druki zwarte,
  • ekslibrisy.

DLACZEGO GROMADZIMY?

Dzięki tworzonej od wielu lat kolekcji dżs-ów, pamięć o wielu istotnych wydarzeniach z życia artystycznego i kulturalnego regionu, nie została zatarta. Zgromadzone w dziale publikacje stanowią bowiem, w wielu przypadkach, jedyne ślady pozostałe po działalności organizacji, instytucji, grup i jednostek. Na szczególną uwagę zasługują dokumenty dotyczące życia kulturalnego i artystycznego Wrocławia, fotografie dokumentujące działalność bibliotek na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej, wydawnictwa podziemne z lat 1981-89, rękopisy znanych twórców kultury, materiały o życiu i twórczości prof. Tadeusza Mikulskiego ? patrona biblioteki i twórcy powojennej, wrocławskiej polonistyki.

Najcenniejsze dokumenty tekstowe i ikonograficzne są dostępne w formie zdigitalizowanej na platformie ?Cyfrowy Dolny Śląsk?:

https://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/collectiondescription/152

JAK WYPOŻYCZAĆ?

Zbiory DŻS udostępniane są wszystkim osobom zapisanym do biblioteki. Korzysta się z nich wyłącznie na miejscu, w czytelni DBP. Dotarcie do poszukiwanych dokumentów DŻS (a także innych zbiorów bibliotecznych) w prosty i wygodny sposób  umożliwia wyszukiwarka:

https://primo-48wbp.hosted.exlibrisgroup.com/primo-explore/search?vid=48WBP_VIEW&lang=pl_PL&fromRedirectFilter=true

Informacje o najciekawszych i najbardziej wyjątkowych pozycjach z naszej kolekcji DŻS-ów, będą się systematycznie ukazywać na stronie biblioteki. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i życiem współczesnym Dolnego Śląska.

Dział Informacji DBP

Tekst: Damian Tyws

Zdjęcia: Damian Tyws, Agnieszka Dziedziela-Zugaj