PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Mamy przyjemność zaprosić na wystawę na korytarzu na I piętrze DBP, zorganizowaną przez Instytut Goethego, która jest poświęcona bogatej twórczości Kirsten Boie ? niemieckiej autorki powieści dziecięcych i młodzieżowych.

Wystawa ta powstała w oparciu o prezentację z 2010 roku w Kolegium Nauk Stosowanych w Hamburgu oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Karla von Ossiezky również w Hamburgu.

BIOGRAM PISARKI:

Kirsten Boie urodziła się w 1950 roku w Hamburgu.

Zanim została pisarką, przez kilka lat pracowała jako nauczycielka. Swoją pierwszą powieść dla dzieci, zatytułowaną ?Paule ist ein Glücksgriff?, napisała w 1985 roku. Powieść okazała się wielkim sukcesem.

Obecnie Boie jest jedną z najznamienitszych autorek powieści dla dzieci i młodzieży. Silnie angażuje się w akcje mające na celu wspieranie czytelnictwa,  jak również współpracuje z Instytutem Goethego podróżując oraz propagując literaturę dziecięcą i młodzieżową.

Kirsten Boie otrzymała za swoją twórczość wiele znaczących nagród, zarówno w Niemczech jak i w innych krajach. Wielokrotnie była nominowana do nagrody im. Hansa Christiana Andersena. W roku 2007 za swoją twórczość została uhonorowana nagrodą główną Niemieckiej Literatury Młodzieżowej (Deutscher Jugendliteraturpreis).  Z kolei w 2008 roku Boie otrzymała Nagrodę Główną Akademii Literatury dla Dzieci i Młodzieży. 

Prywatnie Kirsten Boie mieszka z mężem w okolicach Hamburga. Ma dwoje, dorosłych już, adoptowanych dzieci.