PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Jesień jest czasem, kiedy kupuje się kolejne nowe egzemplarze do zbiorów bibliotecznych, więc w Oddziale Książki Mówionej również przybyło około 120 nowych tytułów. Pełna lista znajduje się pod linkiem:

DBP -Książka Mówi - Wyniki Wyszukiwania (dzb.pl)

Wybrałam pięć - moim zdaniem - najciekawszych, które uznałam za godne omówienia. Oto one:

WPXX cover 

Leszek Pietrzak

WIELCY POLACY XX WIEKU. HISTORIA, JAKIEJ NIE ZNACIE

SWC Media, [2019]

Czyta: Leszek Pietrzak

„Wielcy Polacy…”  - to zestaw pięciu płyt CD z audycjami, które są poświęcone najwybitniejszym Polakom, jacy działali w XX wieku na polu polityki, wojskowości, duchowości, nauki i kultury. Ich dokonania są nie tylko ważną częścią naszego dziedzictwa narodowego, ale też i światowego, które nie może zostać zapomniane. Są to postacie wyjątkowe w historii Polski.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem wydania jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, które realizuje szereg działań na rzecz humanistyki. Jednym z nich jest Narodowy Program Humanistyki, który wspiera rozwój badań humanistycznych o zasadniczym znaczeniu dla kultury narodowej oraz przedsięwzięcia mające na celu upowszechnienie wyników polskiej myśli humanistycznej na świecie. Pomaga również w zapewnieniu najlepszych warunków naukowego rozwoju młodych humanistów.


ZH2 audio CD ALL

Leszek Pietrzak

ZAKAZANE HISTORIE SERIA II. HISTORIA, JAKIEJ NIE ZNACIE

SWC Media, [2019]

Czyta: Leszek Pietrzak

„Zakazane historie…” – to zestaw pięciu płyt CD z audycjami, które w syntetyczny sposób prezentują najważniejsze fragmenty historii Polski i Europy w XX wieku. Łącznie cała seria liczy 60 audycji, które trwają niemal 9 godzin. Na każdej z płyt poruszana jest inna tematyka, ale łącznie stanowią one ciąg chronologiczny. I tak: płyta nr 1 zatytułowana: „Polska 1939-1944” obejmuje 13 audycji, druga płyta „Europa 1945 – 1945”, zawiera ich 13; trzecia: „Polska 1944- 1989” – 11 audycji, a czwarta „Europa  1945 – 1989”- 12. Z kolei płyta piąta, pt. „Polscy bohaterowie 1939- 1989” zawiera 11 audycji i jest swoistym dopełnieniem tematyki płyt poprzednich, albowiem przybliża postacie tych Polaków, których działalność miała wielkie znaczenie nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy.

Partnerzy projektu: Lubelskie Smakuj życie!, Grupa Azoty Puławy, Gazeta Finansowa oraz Lubelski Węgiel „Bogdanka”.


PL cover WWW

Leszek Pietrzak

POLSKA LUBELSKA. HISTORIA LUBELSZCZYZNY JAKIEJ NIE ZNACIE. WCIĄGAJĄCE OPOWIEŚCI DR LESZKA PIETRZAKA

SWC Media, [2020]

Czyta: Leszek Pietrzak

Dr Leszek Pietrzak to historyk, analityk, publicysta. Rocznik 1967. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pracował w pionie analitycznym  Urzędu Ochrony Państwa, a potem w Instytucie Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie i prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Autor wielu książek i audiobooków  historycznych m. in. serii Zakazane historie”. Mieszka w Lublinie.

Polska Lubelska to komplet audiobooków w ramach autorskiej serii wydawniczej zatytułowanej Zakazane historie”. Składa się on z dwóch płyt pt.: „W Rzeczpospolitej”, obejmuje czasy I i Ii Rzeczpospolitej. Uwzględnione są na niej  również wydarzenia, jakie  miały miejsce w okresie okupacji niemieckiej

(1939 -1944), który był najbardziej tragicznym rozdziałem w historii Lubelszczyzny. Druga płyta pt.: „W komunistycznej Polsce” w całości poświęcona jest wydarzeniom , jakie miały miejsce na Lubelszczyźnie w okresie komunistycznej Polski (1944- 1989). Z racji obfitości wydarzeń okres ten uznano za wymagający odrębnego traktowania.

Partnerzy projektu: Grupa Szoty Puławy, Miasto Puławy, Miasto Lublin, Powiat Lubelski, Warto być Polakiem, Lubelski Węgiel „Bogdanka”, Gazeta Finansowa oraz Świdnik – wysokich lotów. Celem projektu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznej.


damy wladyslawa jagielly cbig1204748

Kamil Janicki

DAMY WŁADYSLAWA JAGIEŁŁY

Wydawnictwo Literackie, cop. 2021

Czyta: Kamila Kuboth- Schuchardt

Kamil Janicki to historyk, pisarz i publicysta oraz redaktor naczelny TwojaHistoria. Pl,  od roku 2019 prowadzi również magazyn WielkaHistoria.pl. Jego książki: „Pierwsze damy II Rzeczpospolitej, Żelazne damy czy Epoka milczenia”, wydawane w łącznym nakładzie przeszło 250 000 egzemplarzy podbiły rynek polski i cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników interesujących się historią. Kolejna propozycja Damy Władysława Jagiełły”  to długo oczekiwana książka, która opowiada o czterech żonach jednego z najważniejszych władców w historii Polski.

Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska i Zofia Holsztyńska – żony Władysława Jagiełły, wielkiego monarchy, przebiegłego polityka i człowieka, który szczęście w miłości odnalazł dopiero u schyłku swego życia. Wraz z nim na tronie zasiadały kobiety kochane i znienawidzone przez poddanych. Zawsze samotne na dworze wawelskim, gdzie nie gasły polityczne intrygi.


przechadzki

Marceli Motty

PRZECHADZKI PO MIEŚCIE

Wydawnictwo Miejskie Poznania, cop. 2020

Czytają: Andrzej Lajborek i Marek Klupś

Pierwsza edycja Przechadzek po mieście wydana została nakładem Dziennika Poznańskiego w pięciu tomach w okresie od 1888 do 1892. W 1888 roku krakowski Przegląd Polski” ( t. 90 z. VI, nr 270, s. 638) opublikował recenzję pierszej części. Została ona pozytywnie oceniona, ale wspomnienia odebrano w kontekście polityki germanizacyjnej władz pruskich. Były też i inne, późniejsze wydania tego dzieła, na przykład z roku 1957 w wersji poprawionej i uzupełnionej przez Zdzisława Grota. Obecna wersja tym razem w formie audiobooka, to unowocześniona edycja, poprawiona o współczesny język, opowiadająca historię Miasta Poznania ale miasta, które znał Marceli Motty- XIX wieczny nauczyciel, działacz społeczny, pisarz ale też syn pedagoga Jana Baptysty Mottego i ojciec rysownika Władysława Mottego. Aby ułatwić odbiorcom kontakt z Poznaniem czasów Mottego i zachęcić do zapoznania się z dziełem, postanowiono, podążając z duchem czasów, kolejne wydanie przedstawić w wersji audio i umieścić je na trzech płytach CD. Do wysłuchania przygotowano blisko pięćdziesiąt godzin wspomnień Marcelego Mottego, czytanych przez Andrzeja Lajborka i Marka Klupisia. Całość  nagrana i zrealizowana została przez Małgorzatę Jańczak i Jana Felcyna. Ciekawostką jest to, że dziś trudno powiedzieć jaki głos miał Marceli Motty i nie wiadomo czy mówił szybko czy wolno, dlatego zaproponowano dwie interpretacje nie tylko jego głosu ale i postaci. Jedna interpretacja jest pełna zaangażowania we wszystkie narodowe sprawy. Jeśli aprobująca to bardzo, jeśli niechętna jakiejś postaci czy wydarzeniu, to niekryjąca swoich negatywnych emocji. Druga propozycja to stonowana, kronikarska opowieść pełnego dystynkcji i wyrozumiałości starszego pana – autora dzieła, mającego dystans do siebie i przeszłości. Całość liczy sobie 162  dwudziestominutowe felietony czytane na przemian. Do wypożyczenia w Oddziale Książki Mówionej, parter, pokój nr 1. Serdecznie zapraszamy do wypożyczania i posłuchania.