PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Czytanie jest procesem nieodzownym w życiu każdego człowieka. Nie jest to wymysł naszych czasów, sama czynność ? jaką jest czytanie ? ewoluowała przez tysiąclecia. W XXI w. stała się ostatecznie najistotniejszą formą odbioru i przekazu informacji. Chociaż czytanie może być realizowane na różne sposoby, należy zwrócić uwagę, że nie zawsze czynność ta stanowi przejaw kultury. W piśmiennictwie kulturę najszerzej obrazuje książka. Z kolei samo czytanie nie sprawia, że osoba czytająca automatycznie staje się czytelnikiem lub czytelniczką. Za przedstawicieli tego grona, według Biblioteki Narodowej uchodzą osoby, które czytają przynajmniej jedną książkę rocznie. Według badaczy tak sklasyfikowana cześć społeczeństwa jednoznacznie uczestniczy w życiu kulturalnym.

Od czterech dekad Biblioteka Narodowa prowadzi badania, które nakreślają stan czytelnictwa wśród Polek i Polaków. W tym roku określono również wpływ, jaki wywarła pandemia COVID-19 na podejście ludzi do książek. Pandemia wpłynęła nie tylko na samych obywateli, ale również na instytucje publiczne ? w tym biblioteki. Taki stan rzeczy odbił się na przyzwyczajeniach obywateli w sferze pracy oraz w sferze życia codziennego. Przymus względnej izolacji społecznej przyczynił się do zwrotu ku rozwiązaniom cyfrowym. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku książek.

W epoce prężnie rozwijającej się technologii nie powinniśmy utożsamiać książki z obiektem fizycznym, tj. zadrukowanymi arkuszami w stosownej oprawie, ale raczej, za przejaw myśli ludzkiej, którą odbierać można na różne sposoby. Technologia usprawniła także obieg książki w społeczeństwie. Jak wskazuje Biblioteka Narodowa, najistotniejszym źródłem jej pozyskiwania są zakupy w księgarniach, przy czym w czasie pandemii wzrosło znaczenie sprzedaży online.

Pandemia COVID-19 ograniczyła dostęp do wielu obszarów życia społecznego, spadła również popularność bibliotek. Dzisiaj nie stanowi już to problemu, biblioteki zostały dostosowane do panujących reguł sanitarnych. Biblioteki stały się przyjaznym i bezpiecznym miejscem umożliwiającym spotkania czytelniczek i czytelników, pozyskiwanie nowych tytułów, jak i uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach kulturowych.

Powołując się na badania Biblioteki Narodowej, najistotniejszym aspektem decydującym o przeczytaniu danej książki są relacje społeczne, które jej towarzyszą. Z chęcią rozmawiamy o książkach z rodziną i przyjaciółmi. Każdy i każda z nas jest w pewnym sensie skarbnicą wiedzy o literaturze, zawierającą różnorodne upodobania i wartości, którymi się kierujemy. Dzielimy się tym skarbem z innymi, dzielmy się też nim w bibliotekach tak z pracownikami, jak i z odwiedzającymi. Pamiętajmy, że bibliotekarki oraz bibliotekarze z chęcią wysłuchają opinię na temat przeczytanych tytułów, podzielą się informacjami na temat literatury i na pewno zarekomendują różnorodne publikacje. Kreujmy kulturę razem.

Książki elektroniczne (w tym e-booki i audiobooki) od dawna są łatwo dostępne w Polsce. Pandemia zwiększyła zainteresowanie czytelników, jak i samych wydawców tym działem piśmiennictwa. Pomimo tego, jak wskazuje Biblioteka Narodowa, jako czytelnicy i czytelniczki dalej w znaczącym stopniu wybieramy książkę w formie tradycyjnej. Nie ma w tym nic dziwnego, lubimy bodźce, jakie gwarantują nam książki papierowe. Sama książka zyskała status rozwijającej formy spędzania wolnego czasu. Umożliwia nam oderwanie się od ciągłego kontaktu ze światem, pozwala wytworzyć prywatną strefę pozbawioną wpływu mediów społecznościowych, a co najważniejsze wyciszyć umysł.

Wyższość książki tradycyjnej jest również spowodowana brakiem wiedzy na temat alternatyw. Książki elektroniczne nie są w żadnym stopniu odseparowane od społeczeństwa. Prawie każda biblioteka oferuje dostęp do książki mówionej, którą możemy odtworzyć w podróży, na świeżym powietrzu, czy nawet w zaciszu domowym. Może stanowić urozmaicenie zapracowanego życia, chociażby w trakcie wykonywania obowiązków domowych. Biblioteki oferują także dostęp do e-booków, w tym także do czytników umożliwiających ich przeczytanie. Te pozwalają dostosować swoje preferencje czytelnicze, są przenośne, co zaoszczędza miejsce w bagażu i umożliwia powrót do lektury w każdym momencie.

W związku z tym Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zachęca do poznania oferty czytelniczej. Oprócz ogromnej liczby książek tradycyjnych posiada również publikacje elektroniczne, w tym audiobooki oraz e-booki, jak i dostosowane do nich czytniki. Serdecznie polecamy skorzystać z wyjątkowej okazji wzbogacenia swojej wirtualnej biblioteki poprzez serwis Legimi. W DBP można otrzymać unikatowy kod umożliwiający dostęp do ponad 135000 tytułów, które pobrać można na smartfony, tablety oraz czytniki.

Odwiedzając bibliotekę, zapraszamy również do Fonoteki, w której znajdują się nagrania muzyczne oraz filmy. Do dyspozycji czytelników jest także księgozbiór i czasopisma poświęcone muzyce i filmowi. Dział prowadzi także szeroką działalność informacyjną dotyczącą między innymi lokalnych i regionalnych wydarzeń muzycznych.

Dla zainteresowanych dokładnym stanem czytelnictwa w Polsce zamieszczamy stosowny adres do badań Biblioteki Narodowej (dokument w pdf): Stan czytelnictwa w Polsce ? BN

Zachęcamy również do odwiedzenia Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

Mateusz Kubiak, II rok, Publikowanie cyfrowe i sieciowe, UWr