PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Co to jest repozytorium? Dawniej, tym pochodzącym z łaciny terminem nazywano szafę na księgi i akta urzędowe. Dziś stosuje się go w odniesieniu do rozmaitych zasobów cyfrowych, np. takich, które umieszcza się w internecie.

W Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej też stworzono takie ropozytorium, z różnych powodów. Przede wszystkim wykorzystano możliwość, którą stwarza obowiązujące w Polsce prawo ? biblioteka może udostępniać elektroniczne wersje publikacji objętych prawem autorskim na końcówkach własnych komputerów, co należy rozumieć w ten sposób, że czytelnik może mieć do takiej publikacji dostęp wyłącznie w siedzibie biblioteki. Dotyczy to na przykład takiej sytuacji, kiedy spora grupa studentów poszukuje trudno dostępnego podręcznika akademickiego, a biblioteka ma tylko jeden egzemplarz i w dodatku wyłącznie w Czytelni. Wówczas wprowadzenie go do repozytorium jest przynajmniej częściowym rozwiązaniem problemu. Repozytorium może także służyć ochronie rzadkich i cennych dokumentów czy publikacji, albo takich, które mogą ulec zniszczeniu podczas użytkowania oryginałów lub ze względu na stan zachowania powinny być zabezpieczone w formie cyfrowej. W Repozytorium Cyfrowym DBP dominuje ta właśnie kategoria.

Baza zawiera m.in. multmedialny zbiór dokumentów różnego typu (pisanych, dźwiękowych i wizualnych): książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego, filmy, muzykę oraz dokumenty archiwalne dotyczące DBP i jej patrona ? Tadeusza Mikulskiego. Znajdują się tu też trzy tytuły czasopism, które DBP posiada tylko w formie mikrofilmów: ?Osadnik na Ziemiach Odzyskanych?, ?Polska Zachodnia? i ?Chłopska Droga?. Czytelnicy mogą drukować fragmenty tych dokumentów dla celów dydaktycznych.

Pliki muzyczne i filmowe mogą być odtwarzane tylko na komputerach wyposażonych w słuchawki. Pozostałe dokumenty mogą być odtwarzane na dowolnym komputerze w bibliotece. Istnieje możliwość wyszukiwania pozycji wg słów kluczowych i elementów opisu.

Większość publikacji została wyposażona w OCR, który ułatwia przeszukiwanie dokumentu. Oprócz tego można prowadzić poszukiwania poprzez katalogi i podkatalogi. Obecnie jest 6 głównych katalogów: ?Czasopisma?, ?Dokumenty życia społecznego?, ?Filmy?, ?Książki?, ?Muzyka?, ?Z archiwum Biblioteki?.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie przeglądali zasobów repozytorium, do ?wizyty? w tej wirtualnej ?szafie z dokumentami?!
(Red.)