Bibliografia. Wybór.

Łukasz  Ciepliński (1913-1951) ? podpułkownik Wojska Polskiego, pułkownik pośmiertnie (2013). Odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Orderem Orła Białego (pośmiertnie w 2007). Żołnierz wyklęty. Żołnierz niezłomny. Pseudonimy konspiracyjne: Antek, Apk, Bogdan, Brona, Grzmot, Inżynier, Konrad, Ludwik, Nowak, Ostroróg, Ostrowski, Pług, Teresa, Tomek, Topór, Witold, Zygmunt, X. Posługiwał się dokumentami na nazwisko: Jan Pawita, Lech Zieliński, Marian Kaczmarek, Zygmunt Lewicki.

Służba zawodowa w Wojsku Polskim od 1934 r. Kolejno: podporucznik (1936), porucznik (1939), kapitan (1942), major (1945), podpułkownik, pułkownik pośmiertnie (2013). Stanowiska: dowódca plutonu i kompanii 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, dowódca obwodu ZWZ Rzeszów (1940), Inspektor Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów (1941), komendant Okręgu DSZ Kraków (1945), prezes Obszaru Południowego WiN (1945), prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (1947).

Stracony 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie razem z działaczami IV Zarządu Głównego WiN, z majorem rezerwy Adamem Lazarowiczem, porucznikiem rezerwy Karolem Chmielem, porucznikiem Franciszkiem Błażejem, kapitanem Józefem Batorym, porucznikiem Mieczysławem Kawalcem, podporucznikiem rezerwy Józefem Rzepką.

Miejsce pochówku Łukasza Cieplińskiego nie jest znane. Symboliczny grób znajduje się w Kwaterze ?Na Łączce? na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest corocznie 1 marca (Ustawa z dnia 3 lutego 2011 roku: o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?)  w rocznicę wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ?Wolność i Niezawisłość?, w tym na Łukaszu Cieplińskim.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest hołdem dla wszystkich żołnierzy niezłomnych.

Projekt ustawy o Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w lutym 2010 r. skierował do Sejmu prezydent Lech Kaczyński.

?Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie    przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście?.

Łukasz Ciepliński, gryps do syna Andrzeja.

W: Jakimek-Zapart, E. : Sny  ustaną... Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci. Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej. Komisja  Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi            Polskiemu, 2020

Przypominamy, że WSZYSTKIE zestawienia (jest ich już ponad  100) można znaleźć w zakładce ?Bibliografie?, w menu ?Dla czytelników? (patrz >>). Mogą być przydatne uczniom i studentom przy pisaniu prac, ale także wszystkim osobom, których interesuje jakiś konkretny temat i poszukują książek lub publikacji prasowych z nim związanych.