Rita Gorgonowa (1901-?), oskarżona o to, że w nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku zabiła Lusię Zarembiankę, córkę swojego kochanka architekta Henryka Zaremby, 14 maja 1932 roku na mocy wyroku Sądu Okręgowego we Lwowie, zostaje skazana na karę śmierci. Sąd Najwyższy jednak uchyla wyrok po kasacji. 29 kwietnia 1933 roku kończy się proces Rity Gorgonowej. W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy Sąd Okręgowy w Krakowie ? na podstawie przepisów nowego kodeksu karnego ? za zabójstwo Lusi, skazuje Ritę Gorgonową na karę 8 lat pozbawienia wolności. Emilia Margarita Gorgonowa z domu Ilić wychodzi z więzienia w Fordonie 3 września 1939 roku na mocy amnestii z powodu wybuchu II Wojny Światowej.

Przypominamy, że WSZYSTKIE zestawienia (jest ich już ponad  100) można znaleźć w zakładce ?Bibliografie?, w menu ?Dla czytelników? (patrz >>). Mogą być przydatne uczniom i studentom przy pisaniu prac, ale także wszystkim osobom, których interesuje jakiś konkretny temat i poszukują książek lub publikacji prasowych z nim związanych.