Dr Jan Mikulicz-Radecki to prawdziwa chirurgiczna sława i znakomitość, specjalista i wynalazca narzędzi medycznych, profesor uniwersytetów w Krakowie i Królewcu, a w latach 1890-1905 we Wrocławiu.

mik rad2
Jan Mikulicz-Radecki jako profesor we Wrocławiu (1890)

Urodził się w 1850 r. w Czerniowcach, zmarł we Wrocławiu w 1905 r. Jego grób zachował się na cmentarzu w Świebodzicach, gdzie znajduje się niewielki pomnik upamiętniający tę postać. Zachowała się też willa, którą kupił w pobliskiej Pełcznicy. Na murze Kliniki Chirurgicznej Wrocławskiej Akademii Medycznej (ul. M. Curie-Skłodowskiej) wmurowano płaskorzeźbę, na której widać antyczną Hygeię i Pallas Atenę wieńczące szefa tejże kliniki, profesora Mikulicza-Radeckiego wieńcem laurowym. W ten sposób upamiętnili tę niezwykłą postać jego uczniowie i pacjenci.

mik rad3

Płaskorzeźba upamiętniająca Jana Mikulicza-Radeckiego
przy Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Fot. Robert Niedźwiedzki (CC BY-SA 3.0), via Wikimedia Commons

Zestawienie bibliograficzne poświęcone profesorowi Mikuliczowi-Radeckiemu jest kolejnym z cyklu ?Słynni wrocławianie?. Przygotowała je Katarzyna Mikłasz.

JAN MIKULICZ-RADECKI  >>
Przypominamy, że WSZYSTKIE zestawienia (jest ich już ponad 80) można znaleźć w zakładce ?Bibliografie?, w menu ?Dla czytelników? (patrz >>). Mogą być przydatne uczniom i studentom przy pisaniu prac, ale także wszystkim osobom, których interesuje jakiś konkretny temat i poszukują książek lub publikacji prasowych z nim związanych.