Książki mają wpływ na nasze życie. Czasem nawet potrafią je zmienić. I nie muszą to być od razu książki wielkich myślicieli, dzieła natchnione czy naukowe. Bywa że działa w ten sposób i literatura piękna, i świetnie napisany poradnik.

Czasem jedno zdanie potrafi mnie zainspirować, wstrząsnąć mną lub za pomocą słowa podsumować proces, jakiego właśnie doświadczam lub uczucia, które stały się moim udziałem – napisała na swoim blogu Agnieszka Maciąg, znana jako modelka i aktorka, a w ostatnich latach coraz bardziej popularna jako autorka książek, w których dzieli się z czytelnikami/czytelniczkami swoją największą pasją – dbaniem o zdrowie (duchowe, psychiczne i fizyczne) i życiem w zgodzie z naturą.

Wyszukiwarka Google od razu wyłapała ten artykuł z jej bloga, kiedy szukałem w sieci opinii o książkach, które czynią życie lepszym. Ma taki właśnie tytuł: „Książki, które zmieniają życie na lepsze”. Pod tekstem autorka zamieściła listę liczącą ponad 80 pozycji. Zestaw obejmuje swym „zasięgiem” szerokie spektrum piśmiennictwa i warto, by poznały go i nasze Czytelniczki, i Czytelnicy.

Pani Agnieszka Maciąg zgodziła się na publikację listy w naszym portalu – za co jej serdecznie dziękujemy! Jest czytelnikiem szczególnym, uwrażliwionym na ten typ przekazu, który ma dawać szansę, rozwijać, budować wewnętrznie, uszczęśliwiać… A jednocześnie skupionym, uważnym i… empatycznym.

Książki to moi przyjaciele codzienności – pisze we wspomnianym artykule – a ich autorzy to często moi nauczyciele, mistrzowie lub bliskie sercu osoby. Ponieważ nic tak nie zbliża jak słowo pisane właśnie… prosto z serca i duszy.
Wiele książek wpłynęło na zmianę mojego życia i sposobu myślenia na lepsze. Bardzo szanuję książki, ale nie ukrywam, że często coś w nich piszę, zaznaczam i podkreślam. Kolorowe flamastry, markery, barwne karteczki są zawsze dowodem na to, że książkę przeżywałam całym sercem, umysłem i duszą. Jestem uczniem w szkole życia, a książkę traktuję jak podręcznik, z którego mogę czerpać nie tylko wiedzę, ale również mądrość.
Ponieważ od wielu lat jestem nastawiona głównie na rozwój i tworzenie dobrego, szczęśliwego życia, wybieram właśnie takie książki, które mogą mi w tym pomóc. (…)
Pragnę, by autorzy tych książek stali się bardziej znani, abyśmy w jak najszerszym gronie czerpali z ich mądrych, dobrych, pozytywnych przekazów, które nas wzmacniają, inspirują, a czasem wręcz… podnoszą z kolan
.

Oto zatem lista książek, rekomendowanych przez Agnieszkę Maciąg jako te, które nas wspierają, rozwijają, motywują, podnoszą naszą świadomość i podają skuteczne metody na to, jak lepiej żyć. Obejmuje ona jednak 50, a nie, jak to jest na blogu, ponad 80 tytułów. Dlaczego? Po prostu wybraliśmy tylko te publikacje, które są w naszych zbiorach i nasi Czytelnicy będą mogli po nie od razu sięgnąć. Link do całego artykułu z listą oryginalną publikujemy poniżej. Znajdziecie tam Państwo także galerię z okładkami książek samej Agnieszki Maciąg (przecież i one na tej liście powinny się znaleźć!), które można u nas wypożyczyć.
KSIĄŻKI, KTÓRE ZMIENIAJĄ ŻYCIE NA LEPSZE

1. Święty Augustyn, Wyznania
  2. Eric Berne, W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich
  3. Bhagawadgita
  4. Biblia Tysiąclecia
  5. Mats i Susan Billmark, Naucz się żyć
  6. Lise Bourbeau, Twoje ciało mówi: pokochaj siebie. Metafizyka dolegliwości i chorób
  7. Maciej Bennewicz, Coaching, czyli restauracja osobowości
  8. Paulo Coelho, Alchemik
  9. Stephen R. Covey, 7 nawyków skutecznego działania
  10. Dalajlama XIV i Howard C. Cutler, Sztuka szczęścia. Poradnik życia
  11. Clarissa Pinkola Estés, Biegnąca z wilkami
  12. Erich Fromm, Mieć czy być?
  13. Khalil Gibran, Prorok
  14. Elizabeth Gilbert, Wielka magia
  15. Elizabeth Gilbert,  Jedz, módl się i kochaj
  16. Thích Nh?t H?nh, Cud uważności. Prosty poradnik medytacji
  17. Louise L. Hay, Możesz uzdrowić swoje życie
  18. Hermann Hesse, Siddhartha
  19. Hermann Hesse, Podróż na Wschód
  20. Esther i Jerry Hicks, Proś, a będzie ci dane
  21. Esther i Jerry Hicks, Prawo przyciągania
  22. Napoleon Hill, Przechytrzyć diabła (i inne pozycje tego autora)
  23. Gertrud Hirschi, Mudry. Joga dłoni dla ciała, umysłu i ducha
  24. William James, Doświadczenia religijne
  25. Carl Gustav Jung, Wspomnienia, sny, myśli, Rozmowy, wywiady, spotkania
  26. Lao Tzu, Tao Te Ching
  27. Og Mandino, Największy kupiec świata
  28. Og Mandino, Powrót Hafida. Największy kupiec świata,  część druga
  29. Og Mandino, Największy sekret świata
  30. Og Mandino, Największy cud świata
  31. Marek Aureliusz, Rozmyślania
  32. Anthony de Mello, Przebudzenie
  33. Joseph Murphy, Potęga podświadomości (w DBP kilkanaście tytułów tego autora)
  34. Caroline Myss, Anatomia duszy. Siedem poziomów siły i uzdrawiania
  35. Caroline Myss, Życie jako Święty Kontrakt: zrozumieć życiowe doświadczenia, by uzdrowić duszę i ciało
  36. Ruiz Don Miguel, Cztery umowy
  37. Paul Carus, Nauka Buddy
  38. Osho, Wolność: odwaga bycia sobą (w DBP ponad 20 innych tytułów tego autora)
  39. Paramahansa Jogananda, Autobiografia jogina
  40. Norman V. Peale, Moc pozytywnego myślenia
  41. Colin P. Sisson, Niezwykła moc świadomego oddychania: Integracja Oddechem drogą do radości, miłości i wolności
  42. Colin P. Sisson, Sztuka świadomego oddychania: nowy rebirthing - droga do wewnętrznego przebudzenia
  43. Baird T. Spalding, Życie i nauka mistrzów Dalekiego Wschodu
  44. Tiziano Terzani, Nic nie zdarza się przypadkiem
  45. Eckhart Tolle, Nowa Ziemia
  46. Eckhart Tolle, Potęga teraźniejszości
  47. Martyna Wojciechowska, Przesunąć horyzont
  48. Ken Wilber, Integralna teoria wszystkiego
  49. Peter Wohlleben, Sekretne życie drzew
  50. Sarah Young, Jezus mówi do ciebie. W miłości Jezusa odnaleźć pokój i szczęście
Link do artykułu i pełnej listy na blogu Agnieszki Maciąg TUTAJ >>. Poniżej – okładki jej książek, dostępnych w naszej Bibliotece.