Przedstawiamy Państwu oficjalne wyniki VII edycji dolnośląskiego konkursu na opowiadanie i pracę plastyczną „W kręgu fantasy”. W tym roku nie możemy spotkać się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej osobiście dlatego wyniki przekazujemy Państwu za pośrednictwem Internetu. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniów do konkursu.
? Nazwiska osób nagrodzonych w kategorii PLASTYCZNEJ

Oliwia Janik
II Liceum Ogólnokształcące, Legnica
Opiekun Dorota Chmiel

Poniżej przedstawiamy krótkie recenzje prac literackich.

Pola Stupak „Najcenniejszy skarb”
Walory opowiadania to ciekawy pomysł i jego konsekwentna realizacja z zaskakującym finałem i troską o wierność moralnemu duchowi literackiego oryginału. Fabuła opowiadania stanowi ciekawy apokryf do dziejów Narnii.

Pola Szajkowska „Tajemnica wyspy ludzi”
O wartości opowiadania stanowi interesująco pomyślane, nieoczywiste powiązanie świata przedstawionego z literackim oryginałem: osadzenie fabuły w mniej wyeksploatowanej przestrzeni wykreowanego przez Lewisa świata i intrygująco zawiązany wątek tajemniczej obecności innych ludzi w Narni. Warto zadbać o bardziej przekonywającą konstrukcję fabuły, sukces postaci wyprowadzając w większej mierze z przymiotów bohaterów niż z mocy artefaktów, jakimi się posługują.

Tymon Inglot „Pozytywka”
W opowiadaniu pt. „Pozytywka” na szczególną uwagę zasługuje dynamiczna fabuła oraz twórcze nawiązanie do świata przedstawionego powieści Lewis’a. Z wdziękiem ukazano charakterystyczną dla kultury brytyjskiej tradycję picia herbaty.

Weronika Laszczyńska „Obcięte skrzydła”
Opowiadanie wyróżnia się intrygującym pomysłem oraz konsekwentną jego realizacją o niewątpliwych walorach narracyjnych, zawierającą ciekawie nakreślony wątek przemiany protagonistki oraz interesujące, sprawnie wkomponowane w tok opowieści i funkcjonalnie z nią związane elementy koncepcji fantastycznej rzeczywistości. Na docenienie zasługują starania o wycieniowanie motywacji Takahe. Niejednoznaczny, zaskakujący finał stanowi istotny walor fabuły. Solidny tekst I satysfakcjonująca lektura.

Oliwia Janik „Niewidzialni”
Walorem tekstu jest ciekawe, bo niejednoznaczne wykorzystanie elementów fantastycznych do subtelnego zarysowania problematyki społecznego wykluczenia i indywidualnego dramatu odrębności/odmienności w pierwszej części fabuły. Fragmenty tekstu świadczą o wrażliwości autorki na językowe aspekty opowieści (delikatny komizm oraz udany pomysł na nazwę fantastycznej dziedziny). Gdy w drugiej części tekstu elementy fantastyczne nabierają konkretniej jednoznaczności, a tempo wydarzeń wzrasta, świat przedstawiony traci przekonywającą motywację. Warto było zadbać o wygranie przyjętej w punkcie wyjścia strategii niejednoznaczności do końca. Potencjał zawarty w pierwszej części tekstu warto jednak niewątpliwie rozwijać!

Przygotowane dla zwycięzców nagrody wyślemy pocztą. Prosimy o cierpliwość.