Laugher is priceless! That's why we prepared a special surprise for you! Check out the top 10 comedy movies you can borrow in our Korean Library!

Dobry humor jest bezcenny! Wierzy w to cała nasza załoga, dlatego przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego. Proponujemy Wam 10 najlepszych komedii, które możecie wypożyczyć w Bibliotece Koreańskiej. Filmy dostępne są z angielskimi napisami. Sprawdźcie!

1. Sunny / ?? (7,8/10 IMDb)

The film is about a middle-aged woman who tries to fulfill her friend's dying wish of reuniting their group of high school friends. The film alternates between two timelines: the present day where the women are middle-aged, and the 1980s when they were in high school.

ORDER >>

Film opowiada o kobiecie w średnim wieku, która próbuje spełnić życzenie umierającej przyjaciółki i ponownie połączyć grupę przyjaciół z liceum. W toku historii poznajemy bohaterki w czasach, kiedy były nastolatkami.

ZAMÓWIENIE >>
2. Hello Ghost / ??? ??? (7,6/10 IMDb)

The film is about a man's multiple suicide attempts. After the most recent one, he discovers he can see a group of ghosts. The ghosts agree to leave him alone under the condition that he fulfill their requests.

ORDER >>

Film opowiada o wielokrotnych próbach samobójczych pewnego mężczyzny. Po ostatniej próbie zaczyna widzieć grupę duchów. Istoty zgadzają się zostawić go w spokoju pod jednym warunkiem – ma spełnić ich prośby.

3. 200 Pounds Beauty / ??? ??? (6,8/10 IMDb

It is a 2006 South Korean musical romantic comedy film written and directed by Kim Yong-hwa. It is based on the Japanese manga Kanna's Big Success! by Yumiko Suzuki about an overweight ghost singer who undergoes intensive plastic surgery to become a pop sensation.

ORDER >>

Ten południowokoreański musical z 2006 roku napisany i wyreżyserowany przez Kima Yong-hwe oparty jest na japońskiej mandze „Kanna's Big Success” autorstwa Yumiko Suzuki. To opowieść o piosenkarce z nadwagą, która przechodzi operację plastyczną, by stać się popową sensacją.

ZAMÓWIENIE >>
4. My Dear Desperado / ? ?? ?? ?? (6,8/10 IMDb)

An unlikely romance brews between Dong-chu, a tough-actin thug with a tender heart, and his bookish, and recently single, IT consultant neighbor, Se-jin, in this lighthearted and wacky twist of a romantic comedy. ?

ORDER >>

To historia nieprawdopodobnego romansu między Dong-chu, opryszkiem o czułym sercu, i jego samotną sąsiadką Se-jin, konsultantką ds. IT.

ZAMÓWIENIE >>
5. In Love and War / ??? ?? (6,8/10 IMDb)

In June 1950, soon after the Korean War breaks out, a troop of North Korean soldiers enter a small South Korean village. The troop captain proclaims that they came to liberate the villagers but their true agenda is to ferret out the reactionaries. The villagers offer them heartfelt hospitality and cooperation to avoid falling out of the army's favor. Eventually genuinely strong and close friendship starts to build up between the soldiers and the villagers.

ORDER >>

W czerwcu 1950 r., zaraz po wybuchu wojny koreańskiej, oddział wojska Korei Północnej wkracza do małej wioski w Korei Południowej. Kapitan ogłasza, że żołnierze przybyli, by wyzwolić mieszkańców, jednak ich prawdziwym celem jest wytropienie reakcjonistów. Miejscowa ludność oferuje im serdeczną gościnność i współpracę, aby nie popaść w niełaskę armii. Z czasem nawiązuje się między nimi prawdziwie silna i bliska przyjaźń.

ZAMÓWIENIE >>
6. Couples / ??? (6,8/10 IMDb)

Yoo Suk looks for a girlfriend who disappeared. Ae Yeon has a fake diamond which her ex-boyfriend gave to her. Ae Yeon was dumped by her ex boyfriend. Byung Chan does not believe in love. Bok Nam is in love with his friend's girlfriend.

ORDER >>

Yoo Suk szuka swojej dziewczyny, która nagle zniknęła. Porzucona Ae Yeon ma fałszywy diament, który dał jej były chłopak. Byung Chan nie wierzy w miłość. Bok Nam jest zakochany w dziewczynie przyjaciela.

ZAMÓWIENIE >>
7. Penny Pinchers / ???? ??? (6,7/10 IMDb)

Ji-woong is a loser who can't find a job so he lies to his mom for money, but his mom abruptly cuts him off one day, and he becomes homeless.

ORDER >>

Ji-woong jest nieudacznikiem, który nie może znaleźć pracy, dlatego dla pieniędzy okłamuje matkę. Jednak pewnego dnia matka odcina się od syna, a ten staje się bezdomny.

ZAMÓWIENIE >>
8. Petty Romance / ??? ??? (6,4/10 IMDb)

A 2010 South Korean 18-rated romantic comedy film about the fiery relationship between an adult cartoonist and a former sex. columnist.

ORDER >>

Południowokoreański film komediowy dla widzów 18+ z 2010 roku opowiada historię płomiennego romansu między rysownikiem komiksów a byłą felietonistką, która w swoich artykułach poruszała tematykę seksu.

ZAMÓWIENIE >>
9. The Suicide Forecast / ??? ??? (6,3/10 IMDb)

A former professional baseball player, Byeong-wu, made a successful career transition into a high-flying insurance advisor, thanks to his keen business sense and quick wits. But one day, one of his clients committed suicide and passed away and once hero Byeong-wu is now subject to internal investigation. ?

ORDER >>

Byeong-wu to były zawodowy baseballista, który dzięki swojemu wyczuciu biznesowemu i sprytowi zmienił karierę na doradcę ubezpieczeniowego. Pewnego dnia jeden z jego klientów popełniła samobójstwo, a niegdysiejszy bohater Byeong-wu zostaje objęty wewnętrznym dochodzeniem.

ZAMÓWIENIE >>
10. Detective K: Secret of the Living Dead / ????? (6,1/10 IMDb)

When a series of unusual murders occurs, Detective K and his partner are once again called into action as they discover a trail of bodies with mysterious bite marks.

ORDER >>

Kiedy dochodzi do serii niezwykłych morderstw, detektyw K i jego partner zostają wezwani do działania. Podczas śledztwa odkrywają ciała ze śladami tajemniczych ugryzień.

Gatunek: komedia kostiumowa