W ostatnich dniach grudnia 2019 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwalił budżet Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej na rok 2020 o pół miliona mniejszy od zaprojektowanego przez samorząd w listopadzie 2019 r.

Kwota pół miliona złotych stanowi jedną trzecią środków, które Biblioteka przeznacza na:
– elektroniczną obsługę czytelników,
– bezpłatny dostęp do e-booków,
– digitalizację zbiorów,
– organizację zajęć i warsztatów dla dzieci i dorosłych, cykli tematycznych, prelekcji i wykładów,
– organizację spotkań autorskich,
– wystaw literackich i plastycznych itp.

Skutki zmniejszenia budżetu Biblioteki mogą być bardzo poważne. Przede wszystkim jednak stracą na tym Czytelnicy.

CO MOŻECIE STRACIĆ?

Możecie stracić dostęp do e-booków!
DBP jest jedyną we Wrocławiu biblioteką publiczną, która oferuje za darmo dostęp do e-booków na platformie Legimi. Tylko w ciągu pierwszych czterech dni 2020 roku wydano 500 kodów dostępu. A w ciągu całego 2019 roku – 1200! Jeśli takie tempo czytania e-booków się utrzyma, a środków na ich sfinansowanie zabraknie, dostęp do Legimi stracicie już od marca 2020 r.!

Możecie stracić możliwość obsługiwania konta czytelnika przez Internet!
Ze stron www.dzb.pl i www.katalog.dzb.pl , które umożliwiają przeglądanie katalogów i internetową rezerwację zbiorów, co rok korzysta ok. 150 tys. osób. Jeśli zabraknie środków na obsługę systemu elektronicznego (sprzęt, serwis, abonament): nie przejrzycie katalogu, nie zamówicie przez internet książki czy filmu, nie przedłużycie terminu wypożyczenia, żeby uniknąć kary.

Stracicie możliwość uczestniczenia w wielu imprezach kulturalnych!
Rocznie w naszej Bibliotece odbywa się ok. 800 różnorodnych wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczy ok. 40.000 osób. W obliczu tego kryzysu zagrożone jest istnienie ważnych imprez dorocznych i cyklicznych, m.in.: „Horror Day”, „Tradycje wielu kultur”, „Dookoła 7 kontynentów”, „Pracownia Rekodzieła”, projekcje filmoznawcze, spotkania autorskie dla dorosłych i dla dzieci, większe wystawy literackie i plastyczne, Biblioteczne Akademie dla maluchów oraz społecznie ważna działalność Biblioteki-Światoteki.

A poza tym nie będziemy mogli zrealizować nowych pomysłów!

Nie zgadzamy się na ograniczenie funkcji Biblioteki wyłącznie do wypożyczania książek!
Liczymy na Wasze wsparcie!

Bibliotekarze
Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej
Im. Tadeusza Mikulskiego
we Wrocławiu