Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Katarzyna Kaczorowska, ARCHIWUM KAJETANA, CZYLI 80 MILIONÓW W RACHUNKACH
Nieznana historia podziemnej „Solidarności”. Autorka opisuje „archiwum Kajetana” – tajną dokumentację księgową, prowadzoną od początków 1982 roku do wiosny 1983 przez wrocławskiego fizyka Kazimierza Jeriego. Kto prosił o pieniądze? Na co je wydawano? Kto kryje się pod konkretnymi pseudonimami? Po raz pierwszy Czytelnicy na własne oczy mogą zobaczyć, jak wyglądały grypsy, pokwitowania, listy, w których zawarta jest część współczesnej historii Wrocławia.
Norbert Conrads, ORATORIUM MARIANUM UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO
Publikacja Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego, z którego inicjatywy odtworzono barokowe freski w Oratorium Marianum utracone w 1945 roku. Książka bogato ilustrowana licznymi rycinami, planami, dawnymi i współczesnymi zdjęciami, przedstawia historię, program ideowy i artystyczny reprezentacyjnej sali.
Zygmunt Wielowiejski, HERMANN KRONE I INNI. WROCŁAW NA FOTOGRAFII 1840-1900
Album prezentuje wybór najstarszych fotografii Wrocławia zachowanych w kolekcjach wrocławskich i niemieckich, często nigdy niepublikowanych. Hermann Krone, jeden z ojców fotografii niemieckiej, pochodził z Wrocławia, jego ojciec miał tu zakład litograficzny. I choć Krone spędził we Wrocławiu tylko dzieciństwo i wczesną młodość, pierwsze kroki jako fotograf tu wykonał, również najstarsze zachowane zdjęcia naszego miasta są jego autorstwa.