PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

10-06-2022 (Piątek)
godz. 17:30 - 00:00
DBP, Galeria pod Plafonem, parter
Wernisaż
WSTĘP WOLNY

Jerzy Werszler, autor niezliczonych wrocławskich neonów […] podjął, trwającą szereg dziesięcioleci, współpracę z firmą „Reklama”, z której pomocą wyposażył Wrocław w szeroki zestaw świetlnych znaków orientacyjnych. Pełniły one funkcje miastotwórczą, wiążąc się z architekturą i zapisując się trwale się w przestrzennej świadomości mieszkańców. [...]
Autor neonów posiadał wciąż w swojej dyspozycji drugi zakres wypowiedzi artystycznej. Był nim rysunek. Rysunek świecił światłem odbitym od neonów, a neony światłem emitowanym przez rysunki.
Był poligonem doświadczeń formalnych, źródłem pomysłów, a obecnie jest dialogiem z czasem i przestrzenią. Raz przybiera formy wypowiedzi abstrakcyjnych, innym razem podróżuje wśród mgławic i innych zakamarków kosmosu.
Prof. Michał Jędrzejewski
 
Jerzy Werszler -  Ur. 1935 roku w Podbużu. Studiował w pracowni Prof. Rudolfa Krzywca na Wydziale Ceramiki Artystycznej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1962 roku uzyskał dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W pracy zawodowej zajmował się grafiką reklamową oraz projektowaniem reklam neonowych.
W twórczości uprawia techniki rysunku artystycznego. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą.

Wystawa potrwa do 22 lipca 2022.