Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
26-01-2021 (Wtorek)
godz. 17:00 - 18:30

Uwaga – kolejna prelekcja z cyklu „Fenomeny popkultury” to wydarzenie online!

Oto link, który pozwoli w tym wydarzeniu uczestniczyć TUTAJ  >>


- - - - - - - - - - - - - - - - -

Kapitan Ameryka jest szczególną postacią w historii komiksu superbohaterskiego, swoistym katalizatorem przemian gatunkowych. Zadebiutował na łamach kolorowych zeszytów w latach 40., będąc jednym z pierwszych herosów tzw. Złotej Ery, czyli pierwszej fali przygód nadludzi w trykotach. Natomiast jego powrót do czynnej służby w latach 60. był jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z początkami Srebrnej Ery, gdy – głównie dzięki staraniom Stana Lee i Jacka Kirby’ego z wydawnictwa Marvel – posągowi bohaterowie zaczęli schodzić z Olimpu, a ich przygody zostały naznaczone przede wszystkim codziennymi, przyziemnymi problemami, dzięki czemu czytelnicy mogli się z nimi łatwiej identyfikować. Jednak jednym z najciekawszych etapów fikcyjnego żywota Kapitana Ameryki jest moment „pomiędzy” tymi dwoma ważnymi fenomenami, czyli lata 50., gdy cały rynek komiksowy był w zapaści, a bohater stworzony głównie w celu podnoszenia morale żołnierzom na froncie nagle stracił swoją główną funkcję. Wtedy właśnie wydawnictwo chaotycznie próbowało wpisać go w walkę z nowym wrogiem USA – komunizmem. W czasie prelekcji omówione zostaną oryginalna geneza Kapitana Ameryki i jego uwarunkowania u zarania komiksu superbohaterskiego, chaotyczne próby dostosowania postaci do lat 50. oraz odrodzenia w latach 60. – wraz z całym przemysłem komiksowym.

Spotkanie poprowadzi Radosław Pisula.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Fenomeny popkultury” to cykl popularnonaukowych prelekcji poświęconych ważnym zjawiskom kultury popularnej.

Radosław Pisula – twórca popkulturowego fanpage'u Full Frontal Pisula, współzałożyciel vloga i podcastu Napisy Końcowe. Dziennikarz, tłumacz, doktorant. Naukowo przebadał m.in. filmografię Johna Woo, Johna Carpentera i Waltera Hilla. Kinowo pożera wszystko – szczególnie wszelkiej maści horrory, wysokooktanowe akcyjniaki oraz Złotą Erę Hollywood. Ceni kontynuacje filmów, na które nikt nie czeka (z naciskiem na kolejne „Króle Skorpiony”). Uwielbia Grace Kelly, Kaczora Howarda oraz Godzillę – najlepiej, gdy pojawiają się w tym samym filmie.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Cykl organizowany we współpracy pomiędzy Dolnośląską Biblioteką i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zobacz też na Facebooku >>