Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
26-11-2020 (Czwartek)
godz. 10:00 - 22:00
American Corner, II piętro

26 listopada (czwartek) na Facebooku American Corner (link poniżej) udostępniony zostanie filmik informacyjny poświęcony historii i tradycji Thanksgiving Day, przygotowany przez studentów Amerykanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

 https://www.facebook.com/BibliotekaAmerykanska
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia obchodzone jest przez Amerykanów w czwarty czwartek listopada. W 1621 roku mieszkańcy kolonii Plymouth i Indianie z plemienia Wampanoag uczestniczyli w jesiennych dożynkach, będących podziękowaniem za obfite zbiory. To wydarzenie jest dziś uznawane są za pierwsze obchody Święta Dziękczynienia. Prezydent Abraham Lincoln ogłosił w 1863 Thanksgiving świętem narodowym.Jednym z dziękczynnych zwyczajów jest „Turkey Pardoning Ceremony”, czyli ułaskawienie indyka. Według tradycji zapoczątkowanej przez prezydenta Ronalda Reagana, a oficjalnie zatwierdzonej przez prezydenta George’a Busha w 1989 roku – co roku podczas oficjalnej ceremonii urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych daruje życie indykowi, który trafia na historyczną farmę w mieście Leesburg w Wirginii. W poprzednim roku prezydent Donald Trump ułaskawił dwa indyki o imionach Bread i Butter. Ceremonie można oglądać na stronie Białego Domu, czyli TUTAJ >>.

Obok indyka, popularną potrawą przygotowywaną na Święto Dziękczynienia jest pumpkin pie. Osoby które chciałyby upiec prawdziwe amerykańskie ciasto dyniowe zapraszamy do odtworzenia przepisu zamieszczonego na stronie Konsulatu USA w Krakowie >>.

Happy Thanksgiving!


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Thanksgiving na stronie Biblioteki Kongresu >>.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -