Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
02-12-2019 (Poniedziałek)
godz. -
Czytelnia, II piętro
Maraton trwa od 2 do 7.12.2018 w godz. 10.30–18.30 (w środę 10.30–15.30)

W grudniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W związku z tym, jak co roku, pod patronatem Amnesty International odbywa się Maraton Pisania Listów. Tym razem bohaterami i bohaterkami Maratonu są młodzi ludzie z różnych krajów, których prawa zostały złamane.
 
Chcesz ich wesprzeć? Chcesz walczyć z niesprawiedliwością i bronić praw człowieka? Przyjdź i napisz list!
Wszystkich chętnych zapraszamy do Czytelni w godzinach jej otwarcia.
Zapewniamy kartki i długopisy. Każdy list ma znaczenie. Każdy może coś zmienić.
 
 
Bohaterowie Maratonu Pisania Listów 2019, których bronimy:
 
Ibrahim Ezz El-Din (Egipt) – zaginął i prawdopodobnie jest przetrzymywany przez policję za związek z organizacją zajmującą się dokumentowaniem i przeciwstawianiem się naruszeniom praw człowieka w Egipcie.
 
Sarah Mardini i Seán Binder (Grecja) – oskarżeni o szpiegostwo, przemyt ludzi i przynależność do organizacji przestępczej, ponieważ pomagali potrzebującym, którzy, uciekając przed nadużyciami w swoich krajach, znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu.
 
Nasu Abdulaziz (Nigeria) – postrzelony w czasie obrony własnego domu, gdy uzbrojeni mężczyźni przyjechali buldożerami i zrównali domy mieszkańców Lagos z ziemią, pozostawiając 30 tysięcy osób, w tym Nasu, bez dachu nad głową.
 
Yiliyasijiang Reheman (Chiny) – zaginął kiedy w lipcu 2017 r. miejscowe władze urządziły obławę na około 200 Ujgurów – przedstawicieli, w przeważającej mierze, muzułmańskiej grupy etnicznej zamieszkującej region Xinjiang w Chinach, z których część siłą odesłano do Chin.
 
Marinel Sumook Ubaldo (Filipiny) – po przeżyciu śmiertelnego Tajfunu Yolanda w 2013 r. została zdeterminowaną aktywistką działającą, by rządy na całym świecie stanęły do walki ze zmianą klimatu i uporały się z jej skutkami, które dotknęły zarówno społeczność Marinel, jak i wiele innych podobnych.