Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
18-11-2019 (Poniedziałek)
godz. 08:00 - 18:00
Galeria pod Plafonem (parter)

Aleksandra Lis (z domu Siwoń) jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, doktorem habilitowanym nauk technicznych w dziedzinie architektury i urbanistyki (specjalność: architektura krajobrazu), pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Przyrodniczym.
 
Jej zainteresowania, zarówno na płaszczyźnie naukowej jak i artystycznej, skupione są w głównej mierze na Człowieku. W działaniach naukowych zgłębia, w ramach psychologii środowiskowej, problematykę relacji pomiędzy Człowiekiem a otaczającą go przestrzenią, tematem jej malarskich studiów zaś, prowadzonych w formie rozmaitych impresji i narracji, jest Człowiek i jego miejsce w dzisiejszym świecie.
 
Znakiem rozpoznawczym obrazów Aleksandry Lis jest powrót do realistycznego, ale równocześnie ekspresyjnego przedstawienia człowieka, z całą paletą emocji wywołanych chwilą, nastrojem, sytuacją. Twarz i postać człowieka, w zależności od obrazu,  staje się niezależną opowieścią (w obrazach portretowych) lub jej kluczowym elementem (w obrazach narracyjnych). Opowieść o człowieku odczytywana jest z jego wizerunku ale także z miejsca, jakie zajmuje w danym punkcie czasu i przestrzeni. Niejednokrotnie, dla przekazania prawdy o tym miejscu, malarka sięga do symbolicznych, wielowarstwowych form przekazu wizualnego, jednak wciąż pozostając w nurcie sztuki przedstawieniowej. [informacja przygotowana przez artystkę]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Na wernisaż wystawy Galeria pod Plafonem zaprasza 19 listopada o godz. 17.30.