Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
18-09-2019 (Środa)
godz. 16:00 - 17:30
Zbiórka przed Biblioteką

American Corner zaprasza na drugi spacer historyczny, przygotowany z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych Polski i USA!! Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat historii miasta oraz losów polsko-amerykańskiej dyplomacji.

Spacer drugi: wrocławskim szlakiem prezydenta USA Johna Quincy’ego Adamsa czyli Wrocław w roku 1800
  1. Kościół św. Elżbiety i istota prandium. „Najważniejsze kościoły to katedra i luterański św. Elżbiety, oba zwiedziliśmy”– pisał Adams w liście do brata.
  2. Najstarsza wrocławska biblioteka publiczna z obrazami Rembrandta i Cranacha.
  3. Kamienica „Pod Uskrzydlonym Rumakiem” i zajazd, w którym zatrzymał się Goethe.
  4. Kamienica „Pod Złotą Koroną” i obiad z Resursą.
  5. O Wrocławiu tuż przed wyburzeniem murów obronnych.
  6. Uniwersytet Wrocławski i jego obserwatorium astronomiczne: „Kościoły i inne budynki należące do Kolegium Jezuickiego są jedną z rzeczy najbardziej godnych widzenia we Wrocławiu” – wspomniał Adams w kolejnym liście.
  7. O Wrocławskim Węźle Wodnym i cukrowni na Słodkiej Wyspie.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - -
Rok 2018 to symboliczna data w polsko-amerykańskiej historii, świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, jak również rocznicę zacieśnienia relacji między naszymi dwoma krajami co doprowadziło do nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych.

Z tej okazji American Corner przygotowuje serię spacerów i prezentacji upamiętniających te ważne dla obu stron wydarzenia, będące podwalinami długiej i owocnej współpracy. Spacery powiodą nas zaułkami miasta związanymi z postaciami ważnymi dla historii obu narodów.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - -