Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
13-05-2019 (Poniedziałek)
godz. 18:00 - 19:30
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Zapraszamy na kolejną prelekcję z cyklu pt. „Oblicza japońskiego kina”. Spotkanie poprowadzi Dawid Głownia.

W zachodniej refleksji nad kinem regularnie powraca pytanie o wyznaczniki filmu historycznego. Przez długi czas problem ten był obcy japońskiemu przemysłowi filmowemu – wszystkie filmy, których akcja rozgrywała się przed 1868 rokiem klasyfikowano jako kino historyczne (jidai-geki), pozostałe zaś jako kino współczesne (gendai-geki). W ostatnich dekadach podział ten stracił na znaczeniu, jako że od lat 90. XX wieku w Japonii realizuje się niewiele filmów jidai-geki – wskazuje się nawet, że jest to zamierająca tradycja filmowa.

To właśnie kinu jidai-geki poświęcone będzie trzecie spotkanie z cyklu „Oblicza japońskiego kina”. Nacisk zostanie położony na zestawienie produkcji historycznych z lat 50. i 60. ubiegłego wieku, „złotej ery” kina jidai-geki, i filmów z ostatnich kilkunastu lat. W części wprowadzającej przedstawione zostaną źródła podziału japońskiej produkcji filmowej na filmy jidai-geki i gendai-geki oraz wpływ tego podziału na funkcjonowanie branży filmowej. Omówione zostaną także – na wybranych przykładach – najważniejsze typy postaci zaludniających japońskie kino historyczne: wierny samuraj mszczący się za śmierć swego pana; stoicki mistrz miecza, ciągle doskonalący swe umiejętności walki; bitny i szczwany ronin, przemierzający kraj w poszukiwaniu sposobności zarobku; niebezpieczny ninja, żyjący z przeszpiegów i zamachów; wędrowny hazardzista ujmujący się za chłopami. Ponadto wyjaśnione zostanie, dlaczego przez wiele lat kino Japonii było w popularnym odbiorze utożsamiane z filmami historycznymi.

Podczas spotkania tradycyjnie już nie zabraknie fragmentów filmowych, w tym pierwszej fontanny krwi w japońskim kinie.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Oblicza japońskiego kina” to cykl comiesięcznych spotkań poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu kinematografii Japonii, łączących w sobie formułę prelekcji wzbogaconej o fragmenty filmowe i dyskusji z publicznością.

Dawid Głownia – doktor nauk o sztuce UJ i doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz kina japońskiego. Autor książki „Sześć widoków na kinematografię japońską: Kulturowe, społeczne i instytucjonalne konteksty kina” i kilkunastu artykułów naukowych poświęconych popkulturze.

Wydarzenie na Facebooku >>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Cykl organizowany we współpracy pomiędzy Dolnośląską Biblioteką i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”