Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
08-04-2019 (Poniedziałek)
godz. 18:00 - 19:30
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Zapraszamy na kolejną prelekcję z cyklu pt. „Oblicza japońskiego kina”. Spotkanie poprowadzi Dawid Głownia.

Figura jakuzy, japońskiego gangstera, na trwale zagościła w globalnej popkulturze – pojawia się w grach wideo, powieściach, komiksach, przede wszystkim zaś w filmach. Jakuza, Czarny deszcz, Ostry poker w małym Tokioczy niedawny Outsider – to tylko niektóre z amerykańskich filmów podejmujących tematykę japońskiego półświatka. W samej Japonii przemysł filmowy wytworzył, a następnie zredefiniował osobny gatunek poświęcony rodzimym gangsterom – yakuza eiga (dosł. filmy o jakuzach). To właśnie jemu poświęcona zostanie druga odsłona cyklu „Oblicza japońskiego kina”.

Główna część prelekcji poświęcona zostanie na omówienie linii rozwojowej i dalszej ewolucji japońskich filmów o jakuzach – począwszy od przedwojennych produkcji historycznych, przez ukonstytuowanie się gatunku yakuza eiga w latach 60. ubiegłego wieku i jego dekonstrukcję w następnej dekadzie, po filmy współczesne. W części wprowadzającej przybliżona zostanie zaś sama historia jakuzy – od czasów feudalnych do współczesności.

Podczas spotkania nie zabranie również fragmentów filmowych z jakuzami sączącymi sake, odcinającymi sobie palce i stającymi naprzeciw rzeszom wrogów, uzbrojonymi tylko w krótki miecz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Oblicza japońskiego kina” to cykl comiesięcznych spotkań poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu kinematografii Japonii, łączących w sobie formułę prelekcji wzbogaconej o fragmenty filmowe i dyskusji z publicznością.

Dawid Głownia – doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz kina japońskiego. Autor książki „Sześć widoków na kinematografię japońską: Kulturowe, społeczne i instytucjonalne konteksty kina” i kilkunastu artykułów naukowych poświęconych popkulturze.

Wydarzenie na Facebooku >>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Cykl organizowany we współpracy pomiędzy Dolnośląską Biblioteką i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”