Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
25-03-2019 (Poniedziałek)
godz. 08:00 - 18:00
Galeria pod Plafonem, parter

„…Są to prace wyjątkowe i specyficzne (…) Artystka wprawdzie operuje tylko gradacjami czerni, ale te wielokrotne odcienie wydają się być barwnym kobiercem, tętniącym dynamiką i wewnętrznym światłem. Struktura prezentowanych prac kojarzy się nam najczęściej ze światem organicznym, z jego całym bogactwem formalnym i wieczną tajemnicą. Zaskakuje nas wyraz całości i poszczególne detale. Są to jakby pejzaże prawdopodobne i możliwe, nibyciała, fragmenty przyrody, mikro- i makroświaty powoływane do istnienia przez bogatą wyobraźnię autorki. Sporo w nich nieoczekiwanych zderzeń i zależności, które są wkalkulowane w całość kompozycji, wpisane w harmonię całości”. (z tekstu Tadeusza Marciniaka).

Danuta Sowińska-Warmbier w 1977 roku ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni  prof. . Mieczysława Wiśniewskiego. Od 2002 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Okręgu Toruńskim. W 1989 roku w Skłudzewie miedzy Toruniem a Bydgoszczą współzałożyła Fundację Piękniejszego Świata w celu odrestaurowania XIX-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego i zaadaptowania go na ośrodek twórczości plastycznej skierowanej do szerokiego grona twórców i odbiorców sztuki. Realizuje tam wieloletni PROJEKT SKŁUDZEWO. W  1999 roku Minister Kultury przyznał jej odznakę Zasłużonego Działacza Kultury.

Zajmuje się uprawianiem malarstwa, grafiki i rysunku, eksperymentuje i opracowuje własne techniki, tworzy instalacje na różnych podłożach tekstylnych przystosowanych do dwustronnego podświetlania prac, pisze ikony, organizuje ogólnopolskie i międzynarodowe plenery oraz wystawy Kolekcji Skłudzewskiej.

Bierze czynny udział w życiu wystawienniczym, prezentuje prace na wystawach zbiorowych międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych, m.in. w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Toruniu, Rzeszowie. Zapraszana była do prezentowania swoich prac na wystawach indywidualnych w Grudziądzu, Inowrocławiu, Krakowie  Skłudzewie, Solcu Kujawskim i Toruniu.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Wystawa będzie czynna do 25 kwietnia 2019 r.