Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
04-03-2019 (Poniedziałek)
godz. 18:00 - 19:30
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Zapraszamy na pierwsze spotkanie nowego cyklu w naszej bibliotece pt. „Oblicza japońskiego kina”. Spotkanie poprowadzi Dawid Głownia.

Na przełomie maja i czerwca na światowych ekranach zagości amerykański film „Godzilla: Król potworów”,  pięć miesięcy później Godzilla, największa japońska gwiazda filmowa, będzie obchodzić swe 65. urodziny. Przez blisko siedem dekad Wielki G., jak pieszczotliwie zwą go fani, był jednym z kluczowych towarów eksportowych japońskiego przemysłu filmowego. Przez ten czas zmieniał się, w zależności od nastroju dając poznać się jako szwarccharakter, antybohater, superheros i przyjaciel dzieci.

Podczas pierwszej odsłony cyklu „Oblicza japońskiego kina” przedstawione zostaną okoliczności narodzin Godzilli, alegoryczny charakter poświęconego mu filmu, rozwój kaijū eiga (dosł. filmy o potworach) jako specyficznego gatunku japońskiej kinematografii oraz przeobrażenia, jakim wraz z upływem lat podlegali Król Potworów i jego pobratymcy.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Oblicza japońskiego kina” to cykl comiesięcznych spotkań poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu kinematografii Japonii, łączących w sobie formułę prelekcji wzbogaconej o fragmenty filmowe i dyskusji z publicznością.

Dawid Głownia – doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz kina japońskiego. Autor książki „Sześć widoków na kinematografię japońską: Kulturowe, społeczne i instytucjonalne konteksty kina” i kilkunastu artykułów naukowych poświęconych popkulturze.

Wydarzenie na Facebooku >>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Cykl organizowany we współpracy pomiędzy Dolnośląską Biblioteką i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”