13-12-2018 (Czwartek)
godz. 17:00 - 18:00
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Biblioteka pod gwiazdami. Spotkania z astronomią” organizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną.

Podczas grudniowego spotkania prelekcję „Paradoks ciemnego nocnego nieba”  przeprowadzi dr Sylwester Kołomański. Dlaczego nocne niebo jest ciemne? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – jest ciemne, bo nocą nie ma Słońca na niebie. Jeśli jednak będziemy bardziej dociekliwi i nie zadowoli nas ta prosta odpowiedź, to mamy szansę na zdobycie wiedzy na kosmiczną skalę. Głębsze zastanowienie się nad przyczyną nocnej ciemności może nas bowiem doprowadzić do zrozumienia tego, jak zbudowany jest Wszechświat.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

„Biblioteka pod gwiazdami. Spotkania z astronomią” to pięć otwartych wykładów popularnonaukowych prowadzonych we współpracy z pracownikami Instytutu  Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem wykładów jest popularyzacja astronomii i zagadnień dotyczących kosmosu oraz księgozbioru biblioteki. Kosmos od wieków wzbudza w ludziach ciekawość, fascynuje, a zarazem napawa lękiem. Codziennie możemy obserwować gołym okiem wędrówkę Słońca po niebie, widoczny jest Księżyc, którego blask zagląda nam do okien, a w bezchmurną noc podziwiamy rozgwieżdżony firmament. Proponowany przez nas cykl spotkań pozwoli dostrzec jeszcze więcej zjawisk, które zachodzą we Wszechświecie. Pracownicy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedzą o tajemnicach nocnego nieba. Przybliżą w przystępny sposób miłośnikom astronomii wybrane zagadnienia dotyczące kosmosu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zachęcamy do zapoznania się z księgozbiorem!
Niebo – astronomia >>

eventImage3