11-10-2018 (Czwartek)
godz. 17:00 - 18:00
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Biblioteka pod gwiazdami. Spotkania z astronomią” organizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną.

W październiku o wulkanach w Układzie Słonecznym opowie prof. dr hab. Andrzej Pigulski.

Wybuchy wulkanów na Ziemi należą do jednych z najciekawszych zjawisk geologicznych pokazujących, że Ziemia cały czas ewoluuje, ale stanowiących także realne zagrożenie dla ziemskiego życia. Na wykładzie poznamy dowody na to, że Ziemia nie jest jedyną planetą, na której istnieją wulkany – można je także znaleźć na Marsie, Wenus i Merkurym. Są także na Księżycu i Io, księżycu Jowisza. Omówione zostanie ciekawe zjawisko kriowulkanizmu, występujące na księżycach zewnętrznych planet Układu Słonecznego.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

„Biblioteka pod gwiazdami. Spotkania z astronomią” to pięć otwartych wykładów popularnonaukowych prowadzonych we współpracy z pracownikami Instytutu  Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem wykładów jest popularyzacja astronomii i zagadnień dotyczących kosmosu oraz księgozbioru biblioteki. Kosmos od wieków wzbudza w ludziach ciekawość, fascynuje, a zarazem napawa lękiem. Codziennie możemy obserwować gołym okiem wędrówkę Słońca po niebie, widoczny jest Księżyc, którego blask zagląda nam do okien, a w bezchmurną noc podziwiamy rozgwieżdżony firmament. Proponowany przez nas cykl spotkań pozwoli dostrzec jeszcze więcej zjawisk, które zachodzą we Wszechświecie. Pracownicy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedzą o tajemnicach nocnego nieba. Przybliżą w przystępny sposób miłośnikom astronomii wybrane zagadnienia dotyczące kosmosu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zachęcamy do zapoznania się z księgozbiorem!
Układ Słoneczny >>

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Terminy i tematy kolejnych spotkań:
13 grudnia – „Paradoks ciemnego nocnego nieba” (dr Sylwester Kołomański) >>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

eventImage3