05-10-2018 (Piątek)
godz. 08:00 - 18:00
Galeria pod Plafonem, parter
Wystawa będzie czynna do 27 października 2018 r.

Zapraszamy na wernisaż  5 października 2018 o godzinie 17.30 w Galerii pod Plafonem. Podczas otwarcia wystawy autor fotografii opowie o swoich spotkaniach z Tadeuszem Różewiczem.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Głównym celem ekspozycji jest pokazanie poety od strony nieznanej przeciętnemu czytelnikowi. Przedstawiamy Tadeusza Różewicza w towarzystwie żony Wiesławy oraz przyjaciół, na tle malowniczych krajobrazów, podczas wycieczek, w czasie spotkań i rozmów. Uśmiechnięty i zadumany pozuje m.in. w karpackim antykwariacie czy w Muzeum Zabawek Henryka Tomaszewskiego.

Jak wspomina uczestnik wędrówek oraz autor zdjęć: Inicjatywa wykonania fotografii pochodziła ode mnie, ale zdarzało się, że i od poety, który – zauroczony danym miejscem lub obiektem – chciał mieć po nim pamiątkę. Przybierał wtedy pozę godną ponadczasowego utrwalenia. Pamiętam, jak w czasie wędrówki na zamek Chojnik, podniósł długi, sękaty kij, naśladując legendarną postać Rzepióra z mapy L. Helwiga z XVI wieku. To znowu, kiedy indziej, kazał mi sfotografować się na łące koło Muzeum Sportu i Turystyki, jak to powiedział: „między swoimi, prawdziwymi trzema kopcami usypanymi przez krety”, a symbolizować one miały kopce: Wandy, Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego, sztucznie usypane w Krakowie.

Fotografie datowane są na przełom XX i XXI wieku; oprócz kadrów uwieczniających spacery po okolicznych miejscowościach oraz wspólne wyjścia z bliskimi zobaczyć można zdjęcie odręcznie napisanego listu – ostatniej woli poety – czy też ujęcie, na którym widoczny jest Różewicz odwiedzający wystawę poświęconą jemu samemu.

Warto dodać, że niektóre zdjęcia wykorzystywane były później jako ilustracje do wydawnictw, np. monograficznego dzieła „Tadeusz Różewicz” z cyklu „A to Polska właśnie”, książki „Dwie strony medalu”, miesięcznika „Odra”, a także do tomiku wierszy „Wyjście”, gdzie jedno z nich wydrukowane zostało na okładce. Wszystkie natomiast znalazły swoje miejsce w autorskim albumie Zbigniewa Kulika „Tadeusz Różewicz w Karkonoszach” , przygotowanym na 90. rocznicę urodzin poety.