Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
06-08-2018 (Poniedziałek)
godz. -
Ciąg komunikacyjny II piętra
Wystawa czynna w godz. otwarcia Biblioteki
od 6 sierpnia do 20 września 2018

Zapraszamy na spotkanie autorskie 12 września 2018 o godzinie 17.30  na II piętrze Dolnośląskiej Biblioteki Publcznej.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Elżbieta Wodała – wrocławianka, informatyk i bankowiec. Od 2004 r.  tworzy „liściaki”, tj. obrazy wyklejane z zasuszonych części roślin. W okresie blisko 14 lat wykonała około 250 liściaków, które można podzielić na kilkanaście cykli tematycznych. Oryginały liściaków przetwarza na artystyczną grafikę cyfrową określaną mianem florotypii. Od 2016 r. prezentuje również florotypie wielkoformatowe, tj. drukowane na płótnach malarskich.

Od Autorki: Inspiracją do powstania liściaków jest piękno zasuszonych roślin. Z drugiej strony – interesują mnie ludzie, ich przeżycia, relacje, ruch, strój, wdzięk… Mimo że stosuję kontrasty i przeciwieństwa w kolorze, fakturze i kształcie, moim celem jest uzyskanie harmonii pomiędzy tymi elementami. Podczas wymagającego maksymalnej koncentracji procesu tworzenia kompozycji roślinnych  staram się osiągnąć odpowiedni wyraz plastyczny, o którym decyduje staranny dobór i właściwe połączenie intrygujących mnie, wyrafinowanych roślin. Emocje i nastroje podkreślam ruchem, mimiką, rekwizytami, rodzajem przestrzeni. Poprzez powiększanie florotypii do rozmiarów wielkoformatowych pragnę wzmocnić u odbiorcy intensywność wrażeń i dokładniej pokazać walory roślin, które tak bardzo pobudziły moją wyobraźnię.

Florotypie i liściaki zostały dotychczas zaprezentowane publiczności 87 razy, tj.: na 54 wystawach oraz podczas 33 spotkań, w tym o charakterze warsztatów. Autorka zilustrowała także 4 tomiki poezji wydane przez Miniaturę w Krakowie.

Obecność w internecie zaowocowała m.in. wykorzystaniem prac Autorki w charakterze ilustracji w niemieckim czasopiśmie HAPPINEZ wydawanym w 9 krajach Europy, w Południowo-Koreańskim czasopiśmie wydawanym w Seulu SCIENCE DONGA oraz w czasopiśmie esperanckim „Juna Amiko” wydawanym w Roterdamie.
Dwukrotnie (w 2010 r. i 2016 r.) jej liściaki zajęły I miejsce w kategorii rękodzieła artystycznego w ogólnopolskim konkursie  „Aneks Twórczości Artystycznej” w Namysłowie, natomiast 3 florotypie wielkoformatowe – otrzymały w 2016 r. III miejsce w kategorii malarstwo, grafika, rysunek. Te 3 prace zostały zakwalifikowane na początku 2017 r. do II etapu międzynarodowego konkursu Arte Laguna Prize w Wenecji w kategorii grafiki cyfrowej – w grupie 17 twórców z różnych krajów.

Oryginalny liściak „Nordic walking” został zaprezentowany na 2018 Shanghai International Pressed Flower Art Exhibition (międzynarodowej wystawie obrazów z roślin) zorganizowanej w Ogrodzie Botanicznym w Szanghaju w Chinach w dniach 12–22 kwietnia br. oraz w  Shanghai Tangzhen Art Center Exhibition w dniach 1–10 maja br.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Florotypie (wraz z tytułami) prezentowane są na profilu autorki na Facebooku pod nazwą „Elżbieta Wodała Florotypie” oraz  na  Instagramie:  https://www.instagram.com/elzbietawodalaflorotypie/.

KONTAKT: e-mail: oraz tel. kom.: 887772014