PolskiEnglishFrançais (France)

 
02-07-2018 (Poniedziałek)
godz. 08:00 - 18:00
Galeria pod Plafonem, parter
Wystawa będzie czynna do końca lipca 2018 r.


Prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler
Urodziła się w Warszawie. Od 1946 roku mieszka we Wrocławiu. Studiowała w PWSSP (obecnie ASP im. E. Gepperta) we Wrocławiu. Dyplom otrzymała w 1967 roku na Wydziale Architektury Wnętrz w pracowni prof. Władysława Winczego. Stopnie naukowe doktora, dr habilitowanego oraz tytuł profesora zwyczajnego w dyscyplinie sztuk plastycznych uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w latach 1999–2005. Jest honorowym obywatelem miasta Kowary.
Zajmuje się sztuką włókna, malarstwem, aranżacją wnętrz, pracą naukowo-dydaktyczną i publicystyką.  Swoje prace prezentowała na ponad 80 wystawach indywidualnych i 400 wystawach zbiorowych w kraju i w świecie. Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej prezentowała prace w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2017) i Muzeum Miejskim Wrocławia w Sali Wielkiej Starego Ratusza (2018)
Za działalność artystyczną, naukową i kulturotwórczą otrzymała: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”; Złotą Odznakę ZPAP; Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”; nagrodę Sejmiku Województwa Dolnośląskiego „Silesia”; medal „Zasłużony dla Wrocławia („Merito de Wratislavia”), Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”(2017), oraz  Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017).
 
Prace artystki znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki, Watykan; Raiffeneisenhof  Bildungszentrum, Graz /Austria; Museum Möbel Lang, Basel/Szwajcaria; Galerie AM-DAMM, Dresden/ Niemcy; Art. Gallery of Szombathely, Węgry; Galeria Artemision, Görlitz/Niemcy; Muzeum Sremska Mitrovica/ Serbia; Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź; Muzeum Tkactwa, Kamienna Góra; Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, Gorzów Wlkp.; SBWA, Warszawa; Kolekcja Miniatur Fundacji „Protextil”, Łódź; Centralne Muzeum Morskie, Gdynia; ZWCH – Stilon, Centrum Promocji, Gorzów Wlkp.; Muzeum Rzemiosła, Krosno; Muzeum Archidiecezjalne, Wrocław; Kolekcja Dzieł Współczesnej Sztuki Polskiej, Muzeum Historyczno-Etnograficzne, Chojnice; Kolekcja BWA, Miechów; Zbiory Książnicy Pomorskiej, Szczecin; Studio Sadey in Naven, Omtario, Kanada; Punta del Este, Urugwaj; oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą ( Anglia, Austria, Brazylia, Czechy, Dania, Holandia, Niemcy, Szwajcaria,) .
 
Od 1978 roku kieruje założoną przez siebie „Galerią Tkacką na Jatkach” we Wrocławiu; w 1972 roku powołała Grupę Tkacką10 x TAK”; od 1974 roku jest kuratorem generalnym Festiwalu Sztuki Włókna na Dolnym Śląsku; od 1996 roku patronuje twórcom  Grupy tkackiej „Wątek”. Pełni funkcję prezesa Fundacji na rzecz Rozwoju Wrocławskiej Tkaniny Artystycznej. Od 1996 roku jest wykładowcą w Studium Podyplomowym „Dyscypliny Plastyczne w Architekturze” w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W latach 2002–2017 była pracownikiem naukowo-dydaktycznym na kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierowała utworzoną przez siebie Pracownią Tkaniny Artystycznej.
 
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Twórczego „Polart” w Krakowie, Rady Muzeum Rzemiosła w Krośnie, od 2000 jest jurorem i doradcą artystycznym Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”.