Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
16-05-2018 (Środa)
godz. 16:00 - 17:00
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Listy Artysty. Spotkania ze sztuką w bibliotece” organizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Na trzecim spotkaniu zajmiemy się korespondencją Paula Cézanne'a. Prekursor malarstwa współczesnego, ojciec wszystkich malarzy – tak rozpisują się dziś o Paulu Cézannie krytycy sztuki. A co wydarzyło się w przeszłości? Jakie drogi poszukiwań artystycznych przemierzał nasz bohater? Zbiór listów Cézanne'a do licznych przyjaciół jest bogatym źródłem wiedzy o zmaganiach twórczych, sukcesach i zwątpieniach artysty. Lektura listów zmusza nas do niezmiernej uważności. Pomiędzy akapitami o codziennych troskach, wiadomościami o pogodzie czy prośbami o zakup kompletu pędzli, doszukamy się nowoczesnej teorii malarstwa, której znaczenie docenią przede wszystkim kubiści.
 

Sztuka jest harmonią odpowiadającą harmonii natury – co tedy myśleć o durniach, którzy mówią, że artysta jest zawsze poniżej natury?
[Z listu do Joachima Gasqueta, 26 IX 1897]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Listy dostępne w Bibliotece, zapraszamy do wypożyczenia!
Cézanne, Paul. Listy. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1968. Sygnatura: 100251113   
Link do pozycji w katalogu >>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Listy Artysty. Spotkania ze sztuką w bibliotece” to pięć otwartych wykładów prowadzonych we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu mających na celu popularyzację książek i sztuk plastycznych. Poprzez analizę listów, w których poszczególni malarze sami piszą o swojej działalności, możliwe jest ukazanie przebiegu procesu twórczego, odtworzenie kolejnych etapów pracy. Listy artysty to ważne, miarodajne i często niezastąpione źródło wiedzy o nurtujących go dylematach, wahaniach, o powodach podejmowanych decyzji, inspiracjach czy przekonaniach. O tym, jak malarze opisują i komentują w listach własną twórczość opowiada Barbara Przerwa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Terminy i tematy kolejnych spotkań:
19 września 2018 – Stanisław Wyspiański >>
21 listopada 2018 – Leon Wyczółkowski >>

eventImage3