Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
21-03-2018 (Środa)
godz. 16:00 - 17:00
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Listy Artysty. Spotkania ze sztuką w bibliotece” organizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną..

Na drugim spotkaniu zajmiemy się korespondencją Camille'a Pissarra. Camille Pissarro był jednym z najważniejszych malarzy impresjonistycznych Po wielu latach poszukiwań i eksperymentowania opracował swój unikalny styl. W środowisku artystycznym miał opinię rewolucjonisty i socjalisty. Jego twórczość miała ogromny wpływ na takie sławy malarstwa francuskiego jak Paul Cézanne czy Paul Gauguin, ale naszej uwadze nie może umknąć fakt, że wszystkie dzieci Pissarra zajmowały się malarstwem. Prawie dwudziestoletnia korespondencja z synem Lucjanem stanowi pasjonującą lekturę o życiu i teoriach artystycznych Francji przełomu XIX i XX w.

W tej chwili dokonuje się wielki zwrot w sztuce, z przyjemnością stwierdzam oznaki tego. Spotkałem wielu malarzy i krytyków, którzy zdają się dochodzić do przekonania, że dawni impresjoniści pozostali w tyle.
[Z listu do syna Lucjana, 16 V 1887]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Listy dostępne w Bibliotece, zapraszamy do wypożyczenia!
Pissarro, Camille. Listy do syna Lucjana. Wrocław, 1971.Sygnatura: 100252071
Link do pozycji w katalogu >>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Listy Artysty. Spotkania ze sztuką w bibliotece” to pięć otwartych wykładów prowadzonych we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu mających na celu popularyzację książek i sztuk plastycznych.  Poprzez analizę listów, w których poszczególni malarze sami piszą o swojej działalności, możliwe jest ukazanie przebiegu procesu twórczego, odtworzenie kolejnych etapów pracy. Listy artysty to ważne, miarodajne i często niezastąpione źródło wiedzy o nurtujących go dylematach, wahaniach, o powodach podejmowanych decyzji, inspiracjach czy przekonaniach. O tym, jak malarze opisują i komentują w listach własną twórczość opowiada Barbara Przerwa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Terminy i tematy kolejnych spotkań:
16 maja 2018 – Paul
Cézanne >>
19 września 2018 – Stanisław Wyspiański >>
21 listopada 2018 – Leon Wyczółkowski >>

eventImage3