01-02-2018 (Czwartek)
godz. 08:00 - 18:00
Galeria pod Plafonem, parter

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia wystawy „Obrazki z nut” prezentującej fragment zbioru druków muzycznych znakomitego wrocławskiego kolekcjonera, historyka sztuki i kulturoznawcy, prof. Pawła Banasia.

To pierwsza w Polsce ekspozycja poświęcona wyłącznie drukom muzycznym pochodzącym z okresu od końca XIX do połowy XX w., wydawanym w różnych krajach Europy. Okładki druków ukazują rozwój popularnej kultury muzycznej oraz sposoby reklamowania i ilustrowania muzyki – w czasach, gdy normą było obcowanie z nią na żywo.

Pieśni i serenady, arie operowe i operetki, mazury, polonezy, walce, marsze, kankany, a później kabaretowe i kawiarniane piosenki, fokstroty, shimmy i tanga rozbrzmiewały w przestrzeniach publicznych – teatrach, kawiarniach koncertujących, ogrodach, cyrkach, kabaretach, kinach – oraz w prywatnych domach. Popularne utwory wydawano nieraz w setkach tysięcy egzemplarzy. Nuty służyły wszystkim amatorom, a ich okładki zachęcały do kupna najróżniejszymi sposobami. Dziś to świadectwo ewolucji artystycznej epoki (od późnego romantyzmu do art deco), a także szansa na poznanie kultury muzycznej i wizualnej XIX i XX wieku.