Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
19-01-2018 (Piątek)
godz. 08:00 - 18:00
Galeria pod Plafonem, parter

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia wystawy „Obrazki z nut” prezentującej fragment zbioru publikacji nutowych znakomitego wrocławskiego kolekcjonera, historyka sztuki i kulturoznawcy, prof. Pawła Banasia.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 19 stycznia 2018 roku o godz. 17:00 w holu Galerii pod Plafonem. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z prof. Pawłem Banasiem uświetnione występami pracowników Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Warto dodać, że to pierwsza w Polsce ekspozycja poświęcona wyłącznie drukom muzycznym pochodzącym z okresu od końca XIX do połowy XX w., wydawanym w różnych krajach Europy. Okładki druków ukazują rozwój popularnej kultury muzycznej oraz sposoby reklamowania i ilustrowania muzyki – w czasach, gdy normą było obcowanie z nią na żywo.

Pieśni i serenady, arie operowe i operetki, mazury, polonezy, walce, marsze, kankany, a później kabaretowe i kawiarniane piosenki, fokstroty, shimmy i tanga rozbrzmiewały w przestrzeniach publicznych – teatrach, kawiarniach koncertujących, ogrodach, cyrkach, kabaretach, kinach – oraz w prywatnych domach. Popularne utwory wydawano nieraz w setkach tysięcy egzemplarzy. Nuty służyły wszystkim amatorom, a ich okładki zachęcały do kupna najróżniejszymi sposobami. Dziś to świadectwo ewolucji artystycznej epoki (od późnego romantyzmu do art deco), a także szansa na poznanie kultury muzycznej i wizualnej XIX i XX wieku.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zachęcamy także do obejrzenia GALERII >> zapowiadającej wystawę