
Poprzez analizę listów, w których poszczególni malarze sami piszą o swojej działalności, możliwe jest ukazanie przebiegu procesu twórczego, odtworzenie kolejnych etapów pracy. Listy artysty to ważne, miarodajne i często niezastąpione źródło wiedzy o nurtujących go dylematach, wahaniach, o powodach podejmowanych decyzji, inspiracjach czy przekonaniach.
O tym, jak malarze opisują i komentują w listach własną twórczość opowie Barbara Przerwa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
17 stycznia zajmiemy się Vincentem van Goghiem, którego życie i twórczość doczekały się już wielu publikacji i opracowań: od naukowych rozpraw i barwnych albumów do powieści, których akcja osnuta jest na biografii artysty. Fani kina też mają szeroki wybór: od pierwszego filmu z 1956 roku „Pasja życia” po ostatni z 2017 roku – „Twój Vincent”.
Nasza propozycja to spotkanie oparte na treści korespondencji Vincenta van Gogha z bratem. Wsłuchamy się w głos malarza i dowiemy, co miał do powiedzeniana o własnej twórczości, o nastrojach i uczuciach, jakich doświadczał w czasie pracy artystycznej. Cytaty z listów będą barwnie ilustrowane reprodukcjami obrazów.
Nie mogę nic na to poradzić, że moich obrazów nie podobna sprzedać. Nadejdzie jednak taki dzień, kiedy okaże się, że są one więcej warte, niż kosztowały, że są czymś więcej niż ceną farb i mego nędznego życia.
[Z listu do brata Theo, 20 X 1888]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
► Listy dostępne w Bibliotece, zapraszamy do wypożyczenia!
Gogh, Vincent van. Listy do brata. Warszawa: Czytelnik, 1997. Sygnatura: 100098238
Link do pozycji w katalogu >>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
► Terminy i tematy kolejnych spotkań:
21 marca 2018 –Camille Pissarro >>
16 maja 2018 – Paul Cézanne >>
19 września 2018 – Stanisław Wyspiański >>
21 listopada 2018 – Leon Wyczółkowski >>