Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
21-11-2017 (Wtorek)
godz. 08:00 - 17:00
Ciąg komunikacyjny I piętra

Literatura od dawna jest źródłem inspiracji dla twórców filmowych, a ekranizacje książek to prawdziwy „temat-rzeka”. Wybitne powieści zasługują na równie dobre adaptacje, jednak literatura i film rządzą się innymi prawami. Na ekranizacje można spojrzeć z dwóch perspektyw: albo pod kątem wierności oryginałowi, albo – jak na dzieła inspirowane, podążające własną drogą…

W naszym zestawieniu koncentrujemy się przede wszystkim na tym drugim podejściu – prezentujemy filmy, które nie zawsze w pełni odzwierciedlają pierwowzór, ale wydobywają z powieści to, co w nich najlepsze, i bezsprzecznie zaliczane są do wyjątkowych osiągnięć kinematografii światowej.
Z jednej strony pokazujemy zatem ponadczasowe książki-legendy, które już na stałe zapisały się w kanonie literatury światowej; z drugiej natomiast powstałe na ich podstawie filmy wszechczasów, nierzadko nagrodzone Oscarami i stanowiące klasykę kina. Znaleźć można także przykłady utworów literackich, które zostały rozsławione przez filmy najwyższego lotu i w ten sposób zaistniały w świadomości czytelniczej.

Mamy nadzieję, że proponowane ujęcie tematu okaże się dla czytelników Biblioteki ciekawe, przyniesie nową wiedzę i zachęci do sięgnięcia – w zależności od upodobań – po film lub książkę (a może jedno i drugie). Wszystkie zaprezentowane utwory znajdują się w zbiorach Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Przy opracowywaniu informacji wykorzystano liczne
, dostępne w Bibliotece, publikacje z dziedziny literatury i filmu oraz zasoby Internetu dotyczące sztuki filmowej (m.in.: Filmweb, AkademiaFilmowa.pl, EdukacjaFilmowa.pl). Prezentowane na wystawie fotografie są reprodukcjami zdjęć z książek należących do zbiorów DBP.