PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

6 grudnia 2021 r. na łamach dziennika ?Rzeczpospolita? ukazał się ?Ranking bibliotek 2021?. W czołówce znalazły się dwie placówki z naszego województwa. Warto podkreślić, że zajmowały one w tym rankingu w ostatnich latach także wysokie miejsca.

Do pierwszej dziesiątki wróciła Gminna Biblioteka Publiczna w Borowie, która zajęła siódme miejsce (w roku ubiegłym znalazła się na miejscu 19, ale w 2015 ? na 9).

Tuż za nią, na miejscu ósmym, uplasowała się Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdroju (rok temu była czternasta, ale w 2015 r. czwarta, a w 2014 ? trzecia!).

Przyjrzyjmy się zatem całej pierwszej dziesiątce (tak jak w rankingu ?Rzeczpospolitej? podajemy tylko nazwę miejscowości, w której jest biblioteka).

1. Trzcianka (wielkopolskie)
2. Barcin (kujawsko-pomorskie)
3. Biesiekierz (zachodniopomorskie)
4. Czechowice-Dziedzice (śląskie)
5. Sianów (zachodniopomorskie)
6. Cieszyn (śląskie)
7. Borów (dolnośląskie)
8. Polanica-Zdrój (dolnośląskie)
9. Świątki (warmińsko-mazurskie)
10. Jeziorzany (lubelskie)

Redakcja dziennika wysłała około 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i do miast liczących mniej niż 15 tys. mieszkańców. Nadesłano ponad 800 odpowiedzi. I to one zostały wzięte pod uwagę w rankingu.

Oceniano (za pomocą specjalnej punktacji) takie rzeczy jak: powierzchnia biblioteki i jej filii, zatrudnienie, godziny otwarcia, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, książki kupione w ciągu 10 lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Przyznawano punkty m.in. za tytuły prasowe dostępne w wersji elektronicznej, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także za kółka czytelnicze, artystyczne i literackie, za aktywność w stowarzyszeniach i uczestnictwo pracowników w konferencjach.

W opublikowanej w ?Rzeczpospolitej? liście rankingowej 150 najlepszych bibliotek jest ogółem 11 z województwa dolnośląskiego.

Oprócz wymienionych dwóch z pierwszej dziesiątki są to biblioteki w: Wiązowie (32 miejsce), Dzierżoniowie (gmina miejska; 39 miejsce), Szczawnie-Zdroju (60 miejsce), Bolesławcu (69 miejsce), Ołdrzychowice Kłodzkie (gmina wiejska; 79 miejsce), Polkowicach (105 miejsce), Oleśnicy (108 miejsce), Świeradowie-Zdroju (110 miejsce), Dzierżoniowie (gmina wiejska; 117 miejsce).

Naszym Koleżankom i Kolegom, którzy swoje placówki wywindowali na wysokie miejsca w ogólnopolskim rankingu ? i to w tak trudnym, bo pandemicznym czasie (!) ? serdecznie gratulujemy! 3 grudnia, podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie, odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk przedstawicieli organizatorów całego przedsięwzięcia ? redakcji ?Rzeczpospolitej? i Instytutu Książki.