PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

19-10-2022 (Środa)
godz. 18:00 - 19:00
Czytelnia, Sala 24, II piętro, DBP, Rynek 58
Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu spotkań W kręgu kultury słowiańskiej organizowanych przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu.

Prelekcję poprowadzi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska - absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, archeolog i wykładowca akademicki. Autorka licznych publikacji naukowych, współpracuje z ramienia Instytutu Historii UO z instytucjami i organizacjami o charakterze naukowo-badawczym w kraju i poza granicami.

Badania archeologiczne prowadzone w Ryczynie (pow. Oława), dały nowe światło na przeszłość związaną z wierzeniami okresu wczesnego średniowiecza. Odnaleziono tam elementy dawnych wierzeń i obrzędów, które były częścią religii słowiańskiej. Przy pochówkach ciałopalnych, które odkryto wewnątrz grodziska w kurhanach zanotowano m.in. łódź zbudowaną rytualnie, ofiary ze zwierząt, roślin i nasion. Pozostałości po miejscu grzebalnym, po kurhanach, miejscu obrzędowym stanowią doskonały przyczynek do głębszej rozmowy o pochówkach antywampirycznych.