PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermany

 

14-02-2022 (Poniedziałek)
godz. 08:00 - 17:00
Wydarzenie online

Nasza Biblioteka Niemiecka zachęca do odwiedzenia wirtualnej wystawy, przygotowanej przez warszawski Goethe Institut, poświęconej książce niemieckiego pisarza-pacyfisty, laureata Literackiej Nagrody Nobla (1946) Hermana Hessego – „Gra szklanych paciorków”. Wystawa została przygotowana z okazji 50. rocznicy ukazania się jej pierwszego polskiego przekładu.

Ma wymowny tytuł „Pancerz na straszne czasy. Gra szklanych paciorków Hessego w okresie Trzeciej Rzeszy”. Jak piszą organizatorzy: „...po raz pierwszy rekonstruuje - na podstawie zdjęć, dokumentów, filmów i nagrań muzycznych – wybitnie polityczny wymiar powieści oraz prezentuje „Grę szklanych paciorków w kontekście okoliczności, które sprawiły, że po 1933 roku Hesse znalazł się w sferze działań nazistowskiej polityki kulturalnej. (...) Wbrew (...) przygnębiającym okolicznościom Hesse w „Grze szklanych paciorków” uporczywie uprawiał anachroniczny "opór estetyczny".

Warto tę wystawę w wirtualu obejrzeć i poczytać, ze względu na znakomite fotografie dokumentalne oraz kompetentnie i przystępnie zredagowany tekst. Będzie dostępna do końca kwietnia 2022 r. Serdecznie zachęcamy!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ekspozycja ma dwie wersje językowe. Oto odpowiednie linki.

PANCERZ NA STRASZNE CZASY >>

EIN PANZER GEGEN DIE HÄSSLICHE ZEIT >>