PolskiEnglishFrançais (France)

 
10-01-2022 (Poniedziałek)
godz. 10:30 - 18:30
Czytelnia, II piętro
Od 10 do 22 stycznia. W godzinach otwarcia Czytelni.

„Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.”
(Adam Mickiewicz, „Romantyczność”)

Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Wybór tej epoki uargumentowany został przypadającą na ten rok 200. rocznicą pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. To wydarzenie uznawane jest za początek romantyzmu w Polsce. Wybitne dzieło narodowego wieszcza zostało także wybrane lekturą Narodowego Czytania 2022.

Romantyzm polski przypada na czasy zniewolenia i jest silnie powiązany z ideami patriotycznymi. Twórcy tego okresu przyznali poezji szczególne zadanie. W literaturze tego okresu nawiązywano do ludowej fantastyki, orientalizmu i spirytualizmu. Romantyzm cechował się dążeniem do integracji wszelkich sztuk, zacierania granic między muzyką, słowem i obrazem.

Patronami roku 2022 zostali, ponadto, wybrani: Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

W Magazynie Czytelni znajduje się wiele opracowań pozwalających dogłębniej poznać zarówno samą epokę jak i jej twórców. W dniach 10.01.2022-22.01.2022 zapraszamy do Czytelni, gdzie przygotowane zostały wybrane tytuły będące doskonałym wstępem do poszukiwań informacji o tym trudnym, ale także fascynującym okresie w historii Polski.

Aby ułatwić to zadanie, zostawiamy również link do katalogu, który kieruje bezpośrednio do pozycji, jakie posiadamy w swoich zasobach na dany temat – kliknij TUTAJ >>.

eventImage3