PolskiEnglishFrançais (France)

 
21-12-2021 (Wtorek)
godz. 17:00 - 18:30
wydarzenie online

Uwaga –  prelekcja z cyklu „Spotkania z koreańskim kinem popularnym” to wydarzenie online!

Transmisja na fanpejdżu naszej Biblioteki >>

- - - - - - - - - - - - - - - - -

Potwór sieje spustoszenie w mieście; duchy mszczą się za krzywdy, które spotkały ich za życia; agent specjalny cofa się w czasie by zapobiec zmianie biegu historii; geolog próbuje ostrzec władze przed nadchodzącą katastrofą ekologiczna; hordy zombie atakują pasażerów pociągu – brzmi jak fragmenty opisów hollywoodzkich filmów? Niewątpliwie. Wszystkie jednak pochodzą ze streszczeń filmów południowokoreańskich.

Choć kinematografia Korei Południowej kojarzona jest bardziej z thrillerami, komediami, dramatami i wodowiskami historycznymi, na jej gruncie powstało sporo horrorów i filmów science fiction. To właśnie im poświęcone będzie kolejna prelekcja z cyklu „Spotkania z koreańskim kinem popularnym”.

Podczas prelekcji Dawid Głownia pokrótce nakreśli dzieje koreańskiego kina grozy i science fiction oraz przedstawi kilkanaście interesujących południowokoreańskich filmów należących do tych gatunków – głównie, choć nie tylko, z ostatnich dwóch dekad. Nie zabranie również fragmentów filmowych.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Spotkanie poprowadzi Dawid Głownia – doktor nauk o sztuce UJ, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz filmu i szeroko rozumianej kultury popularnej. Autor dwóch książek o kinie japońskim oraz kilkunastu artykułów naukowych poświęconych popkulturze. W wolnych chwilach prowadzi fanpejdż i blog Pan Optykon.