PolskiEnglishFrançais (France)

 
10-11-2021 (Środa)
godz. 18:00 - 19:00
Galeria pod Plafonem, parter
Wystawa jest czynna od 2 listopada do 5 grudnia 2021 r.

W cyklu „Historie w portretach zapisane” autor prezentuje portrety postaci wyjętych z dalszej i bliższej historii – od insurekcji kościuszkowskiej, przez powstanie listopadowe, styczniowe, aż do powstania warszawskiego i walki zbrojnej o niepodległość. Sprawność warsztatowa zespolona z niekonwencjonalną formą ujęcia pozwala mu uniknąć patosu, zastępując go wzbudzającym emocje obrazem ludzi tworzących historię, ale i przez nią boleśnie dotkniętych, a należną im heroizację wyraża środkami plastycznymi i symbolicznym sztafażem. Widać to zwłaszcza we wzbogaconych o aspekt prywatny portretach wielokrotnych, które swoją ekspresją podkreślają tragizm ich człowieczego losu.
 
 
August Emil Fieldorf, ps. „Nil”– generał brygady Wojska Polskiego, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK. Po wojnie represjonowany, aresztowany i skazany w sfingowanym procesie. Wyrok wykonano w 1953 r. Został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego (2006).
 
Wystawa „Historie w portretach zapisane” wpisuje się w zaduszkowy jesienny nastrój i skłania do zadumy nad dziejami Polski, której niepodległość świętujemy 11 listopada.

- - - - - - - - - - - - -
 
Paweł Jaszczuk – starszy wykładowca w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jego aktywność twórcza obejmuje między innymi rysunek, malarstwo, grafikę, witraże, ilustrację książkową, projektowanie architektoniczne i plastyczne wspomaganie projektów architektonicznych. W swoim dorobku posiada ponad setkę zrealizowanych projektów witraży. Projekty i prace plastyczne Pawła Jaszczuka były prezentowane i nagradzane na konkursach architektonicznych, a także na wystawach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

- - - - - - - - - - - - -

eventImage3

Obowiązuje noszenie maseczek, denzynfekowanie dłoni i zachowywanie dystansu 1,5 m.