PolskiEnglishFrançais (France)

 
20-10-2021 (Środa)
godz. 17:00 - 18:00
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
Wstęp wolny! Obowiązuje limit 50 osób!

Zapraszamy na wykład Barbary Przerwy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, poświęcony amerykańskiej malarce Georgii O'Keeffe, w ramach cyklu „Malarze i Książki”.

Od prowadzącej wykład Barbary Przerwy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu:
„Powieść Dawn Tripp o Georgii O' Keeffe rozpoczyna się prologiem "Nie kocham Cię już tak jak kiedyś w oślepiającym pędzie tamtych dni. Sam czas zdawał się wtedy płonąć, przepełniał go ogień naszych ciał". Pisarka wybiera na narratora powieści malarkę, tak więc opowieść snuje nasza bohaterka, zapewniając nas, że "to nie jest opowieść o miłości". Więc o czym? Pierwszy rozdział przenosi nas do roku 1979, w którym artystka kończy 92 lata! I właśnie z tej perspektywy, Georgia O' Keeffe opowiada nam o swoim życiu, pełnym zachwytów pięknem przyrody, fascynacji Nowym Jorkiem, nieustających zmagań artystycznych, o radości i trudach przeprowadzki do Nowego Meksyku. Zapraszam Państwa na spotkanie z fascynującą malarką i jej wyjątkowymi obrazami, pełnymi olbrzymich kwiatów, hipnotyzujących widoków znad jeziora George, nostalgicznych pustynnych pejzaży i zwierzęcych czaszek. Moim zdaniem to jest opowieść o miłości - głębokiej i poruszającej miłości do sztuki.”.


 
„Malarze i Książki” – cykl wykładów opowiadających o życiorysach sławnych malarek i malarzy na podstawie powieści opartych na ich biografiach. Twórczość literacka obfitująca w niezwykłe wydarzenia, wyjątkowe zbiegi okoliczności, dramaty, wielkie i szalone miłości, teatralne wręcz rozstania i jeszcze bardziej gorące powroty zestawiona zostanie z faktami życia artystów. Wykłady bogato ilustrowane dziełami sztuki pozwolą na odkrycie historii bohaterów z wielu perspektyw.