PolskiEnglishFrançais (France)

 
29-09-2021 (Środa)
godz. 17:00 - 18:00
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
Wstęp wolny! Obowiązuje limit 50 osób!

Zapraszamy na wykład Barbary Przerwy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, poświęcony meksykańskiej artystce Fridzie Kahlo, w ramach cyklu „Malarze i Książki”.

Od prowadzącej wykład Barbary Przerwy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu:
„Powieść o Fridzie Kahlo, artystce którą podziwiam, to uczta dla czytelników. Muszę się jednak przyznać, że kiedy dotarło do mnie, że narratorem historii będzie jej młodsza siostra, odłożyłam lekturę na półkę. Nie mogłam się pogodzić z tym, że Cristina, która wdała się w romans z mężem Fridy, słynnym artystą Diero Riverą i złamała jej serce tą siostrzaną zdradą, będzie pełniła wiodącą rolę w tej książce. Zadawałam sobie pytanie, dlaczego Barbara Mujica, autorka powieści, każe mi patrzeć na Fridę oczami jej siostry, ale wróciłam do lektury. Zmiana perspektywy narratora nie zaszkodziła opowieści o życiu i twórczości słynnej meksykańskiej malarki, nawet dodała nowych aspektów. Zapraszam Państwa na spotkanie z intrygującymi dziełami sztuki oraz wyjątkowymi kobietami z miłością i pasją do malarstwa w tle”.


 
„Malarze i Książki” – cykl wykładów opowiadających o życiorysach sławnych malarek i malarzy na podstawie powieści opartych na ich biografiach. Twórczość literacka obfitująca w niezwykłe wydarzenia, wyjątkowe zbiegi okoliczności, dramaty, wielkie i szalone miłości, teatralne wręcz rozstania i jeszcze bardziej gorące powroty zestawiona zostanie z faktami życia artystów. Wykłady bogato ilustrowane dziełami sztuki pozwolą na odkrycie historii bohaterów z wielu perspektyw.